„Daňová kobra“ si došlápla na firmu z Liberecka, čtyři lidi obvinila a dva z nich poslala do vazby. Viní je z toho, že v letech 2014 až 2015 krátili daně, poplatky a povinné platby, a také ze zločinu poškození finančního zájmu Evropské unie.

Jedná se o 46letého jednatele firmy podnikající ve výrobě obalových materiálů, o 47letého společníka, 38letého zástupce spřízněných subjektů a 34letou poradkyni. „Jako osoby oprávněné jednat za právnický subjekt vystavovali nadhodnocené či zcela fiktivní faktury. A to vědomě a úmyslně s cílem zvýšit odpočet daně z přidané hodnoty,“ popsal jednání obviněných policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

Faktury se týkaly nákupů strojů, zařízení či materiálů, které společnost „pořizovala“ od spřízněných firem a účelově vytvořených obchodních řetězců.

O tom, že stroje ani materiál firma neobdržela, obvinění podle policistů věděli, a výrobky, které pomocí nich měli vyrobit, nikdy nevznikly. Daňová přiznání obsahovala nepravdivé údaje. „Úmyslně zkrátili daňovou povinnost této společnosti, tedy neodvedli daně ve výši téměř 17,7 milionu korun. Zároveň vylákali výhodu na dani v hodnotě 38,5 milionu korun,“ vyčíslil Robovský.

Tím ale výčet prohřešků nekončí. Čtveřice dalších 56 milionů korun neoprávněně vylákala z evropských fondů, a to z dotačního titulu Podnikání a inovace. „Celková výše škody tak dosáhla téměř 116 milionů korun,“ uvedl mluvčí Robovský.

Jednatel a zástupce spřízněných firem skončili ve vazbě, zbylé dva policie stíhá na svobodě. „V případě odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody od pěti do deseti let,“ upřesnil Robovský.

Daňová kobra je projekt, ve kterém policisté spolupracují s celníky a pracovníky finanční správy. V tomto případě pracovali liberečtí kriminalisté na základě podkladů od turnovské finanční správy. „Liberečtí policisté v tuto chvíli stíhají pro daňovou trestnou činnost 17 fyzických a čtyři právnické osoby,“ dodal Robovský. Desítky dalších osob policie prověřuje.