Čtyřiašedesátiletý Rychnovan se s nadávkami a ponižováním od vedoucí vypořádal po svém. Může přijít o místo, protože veřejně promluvil do médií. Strach nemá. „Někdo už s tím musí něco udělat,“ svěřil se Jaroslav Surý.

"Drž hubu!"

Ten pátek byl stejný jako jindy. Uklízel se strojem na svém pracovišti v jabloneckém Kauflandu a měl téměř hotovo. „Křičela, ať uklidím tu vodu v zelenině. Já na to, že nemohu za to, že teče chlaďák. Stroj byl právě na nabíječce,“ popisuje s emocemi vyhrocenou situaci Surý.

Své vedoucí namítl, že se zaměstnanci jedná jako gestapáci. „Drž hubu, zařvala,“ opakoval odpověď nadřízené, kterou podle všeho zajímala jen suchá podlaha. „Ať to prý vytřu, čím chci. Měl jsem sto chutí se ve vodě vyválet, ale raději jsem na to sundal pracovní plášť,“ vysvětluje uklízeč.

V kapse nahmatal nůž. Vytáhl jej, vysunul ostří po celé délce a zaťal do svého levého předloktí. „Už jsem nevěděl jak dál, teror, šikana, nic jiného ze strany vedoucí zaměstnanci necítí. Kdo se vzepře, tomu nadává,“ smutně dodal.

Druhý aktér sporu nekomunikuje

Jak se celá věc odehrála, by měla vysvětlit vedoucí jablonecké prodejny Kaufland. Ta se po úterním odpoledním zájmu médií stala nedosažitelnou.

Na opakované telefonické pokusy Jabloneckého Deníku nereagovala, na zaslanou SMS neodpověděla.

K zastižení nebyla ani přímo na prodejně. „Paní vedoucí tady ani není… Jste z Jabloneckého Deníku? Tak to by s vámi ani mluvit nechtěla,“ uvedla pracovnice na informacích v úterý při osobní návštěvě redaktorky.

Na kontaktování redakce měla vedoucí více než dvacet čtyři hodin. Ve středu v poledne se ozval muž, zřejmě kolega, s informací: „Nechala vám vzkaz, že s vámi mluvit nebude, máte se obrátit na tiskového mluvčího.“ Na dotaz kdo volá, zavěsil a dále už nebral telefon.

Upozornění bere vedení zcela vážně

Incident ale velmi zajímá pražské vedení Kauflandu, které reagovalo už v úterý večer. „Bereme upozornění velice vážně a vámi poskytnuté informace velmi důkladně prověříme. Do budoucna budou přijata patřičná opatření, aby se nic podobného neopakovalo,“ uvedl mluvčí společnosti Michael Šperl.

O nesrovnalostech v Jablonci ale vedení už ví dlouho. „Napsali jsme petici, že s novým vedením se nedá slušně pracovat. Upozornili jsme na nadávky nejhrubšího kalibru,“ uvedl Michael Kanaloš, zaměstnanec v úseku ovoce – zelenina a šéf místních odborů. Petici, kterou podle něj podepsalo pětatřicet lidí i neodborářů, napsali už v dubnu loňského roku a poslali do Prahy.

„Kvůli jednání naší vedoucí už spousta lidí raději odešla, když to psychicky neunesla. Má své oblíbence. Ti ostatní se bojí mluvit,“ poznamenal Kanaloš, kterému vedoucí měla vyčíst právě iniciování petice.

Policie zahájila vyšetřování případu

Případ pořezaného zaměstnance ale nejde už jen tak odložit. O celou věc se zajímá policie. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu účast na sebevraždě,“ sdělila jablonecká policistka Dagmar Sochorová. Upozornila, že v takovém případě dosahuje trestní sazba až tři roky.

Věc bude mít podle samotného vedení Kauflandu dohru i u nich. „Popsané neodpovídá v nejmenším naší týmové a firemní kultuře, které se velmi intenzivně věnujeme. S uvedenými praktikami se naše společnost v žádném případě neztotožňuje,“ konstatoval mluvčí společnosti Kaufland Michael Šperl.

Bývalé vedení bylo v Jablonci lepší

„Pracuji tam řadu let. První i druhý ředitel, to byli fajn chlapi. Rovní a féroví,“ posteskl si zraněný uklízeč. Šéfová po příchodu na místo vzala podle něj situaci pevně do svých rukou. „Idiote, kreténe, makej nebo ti pomůžu. To není slovník slušných lidí,“ poznamenal Surý.

Jeho slova potvrzuje například zákaznice Anna: „Nevěřila jsem vlastním uším, jak se jedná se zaměstnanci. Za posledních třináct let, co jsem pracovala, si se mnou nikdo takhle nedovolil mluvit. Odešla bych okamžitě pryč a hledala práci jinde.“

Že není s pracovními vztahy v jabloneckém Kauflandu něco v pořádku, Deník informoval 16. července letošního roku. Podobné zkušenosti mají lidé v liberecké pobočce Rochlice. Signály na porušování zákoníku práce má i krajský šéf Asociace samostatných odborů Milan Šubrt.

Podle nedávného vyjádření mluvčího Kauflandu Michaela Šperla proběhla v řetězci nezávislá kontrola s tímto výsledkem: „Pracovněprávní vztahy uvnitř naší společnosti jsou v pořádku.“

Setkali jste se v práci se šikanou či bossingem?

Lucie, účetní, 28 let, Jablonec n. N.
Se šikanou ani bossingem jsem se v práci zatím naštěstí nesetkala. Považuji to za nemorální a neomluvitelné, ve spoustě případů si jedinec potřebuje něco dokazovat a řešit tak vlastní komplexy. Oběť se pak bojí chodit do práce a její pracovní výkon se sníží. Nadřízený samozřejmě zaregistruje změnu a oběť je dvojnásobně vystavena stresu. Jakákoliv šikana by měla být potrestána, takže trest je jasný, výpověď a v závažných případech trestní oznámení!

Petra, studentka, 21 let, Jablonec n. N.
Se šikanou a bossingem jsem se přímo nesetkala. Člověk, který vede tým lidí, by se měl umět ovládat a zachovávat nějaký odstup vůči těm, kterým šéfuje. Pokud své emoce nedokáže krotit, tak na takové pozici nemá co dělat. Zejména cholerici by si měli rozmyslet, jestli zvládnou vyšší funkci nebo práci s lidmi. Co se týká šikany ze strany spolupracovníků, tak si myslím, že tyrani by měli přijít o práci, ale řekla bych, že v praxi to chodí tak, že z práce spíš odejde oběť.

Martin, nezaměstnaný, 32 let, Jablonec n. N.
Ve svém předchozím zaměstnání jsem se stal obětí bossingu. Nadřízený mi neustále dával nesplnitelné úkoly. Nedalo se to vydržet. Vše vyústilo ve velký konflikt, po kterém jsem šel rovnou za majitelem firmy a podal jsem výpověď. Člověk, který je nějakým způsobem labilní, nepatří na vedoucí pozici. Ničí tím lidi pod sebou, snižuje pracovní výkony a tím vlastně ohrožuje celou firmu. Já bych trestal šikanující radikálně: podat na ně žalobu a nechat řádně vyšetřit psychiatrem.

Michal, projektant, 26 let, Jablonec n. N.
Osobně jsem se v práci s bossingem nesetkal, neboť jsem byl vždy svým pánem. Jediné co se s šikanou dá dělat je postavit se jí čelem. Problém nastává v okamžiku, kdy se člověk nemůže bránit. Má doma dvě děti a bez práce by prostě rodinu neuživil. Od toho by tu měl být metr, který by určoval, co je „přiměřený tlak“ ze strany nadřízeného a co je šikana. V případě, že by se prokázala šikana, zákon by jasně určil jakým způsobem by došlo k úhradě zaměstnanci za tyranizování.

Honza, redaktor, 26 let, Liberec
S něčím, co by se dalo nazvat šikanou, jsem se setkal před několika lety ve svém vůbec prvním zaměstnání. Můj přímý nadřízený byl jen o něco málo starší než já a od první chvíle mi dával najevo, kdo je tady pánem. Vyžíval se v udělování těžko splnitelných úkolů, díky čemuž pak mohl nadávat. Jenže já autoritativní chování neuznávám a po několika vypjatých chvílích a poté, co mi došlo, že tuhle práci stejně nechci dělat, jsem odešel za lepším a víc už jsem se s tímto nesetkal.
Máte také zkušenosti se šikanou nebo bossingem? Hlasujte v anketě a přidejte svůj příspěvek do diskuse.

Čtěte také:

Makej i za tři! A buď rád, že máš vůbec práci!
Kauza Kaufland: S reakcemi se roztrhl pytel
Práce v řetězci? Jen pro otrlé
Ztratila práci. Kvůli žvýkačce