Krajskou konferencí sociálních demokratů byl v sobotu v Liberci potvrzen jako trojka kandidátky do předčasných parlamentních voleb za Liberecký kraj.

Vzhledem k tomu, že po minulých volbách do sněmovny postoupili za kraj tři sociální demokraté, je velmi pravděpodobné, že Michal Kraus se tam dostane.

„Nemyslím si, že by nás jeho kandidatura mohla u voličů poškodit. Policisté při prošetřování jeho někdejší kakaové aféry nic nezjistili. Z našeho pohledu se tedy ničeho nedopustil,“ zdůraznil čerstvý europoslanec a krajský předseda ČSSD Robert Dušek.

„Na rozdíl od Krause se například Jiří Čunek všech funkcí držel, a to i v době, kdy byl policií vyšetřován, kdežto Kraus z politiky odešel okamžitě, jakmile aféru začala pitvat média,“ dodal.

Služebně nejstarší

Michal Kraus byl svého času služebně nejstarším poslancem sněmovny, neboť se v ní pohyboval už od dob socialismu, od druhé poloviny osmdesátých let. Patřil mezi nejvlivnější politiky, když zastával funkci místopředsedy hospodářského výboru, a tak spolurozhodoval o tom, kam půjdou státní dotace.

S jakým cílem se chce nyní do sněmovny vrátit, Kraus nezveřejnil. Včera nezvedal mobil a na SMS zprávy nereagoval. „Vyšetřování ukázalo, že jsem se ničeho nedopustil, a tak si myslím, že se můžu do politiky vrátit,“ citovalo exposlance několik médií.

„Každý okres kraje si na kandidátku navrhuje své kandidáty, Michala Krause navrhly Semily. Krajský výbor přání okresních konferencí respektuje. Proto krajská konference proběhla v klidu. Kandidátka do voleb byla schválena jako celek, a to 94 procenty delegátů,“ upřesnil Robert Dušek.

Druhý Ploc, třetí Zapletal

Lídrem se stal poslanec Pavel Ploc. Druhé místo patří dalšímu poslanci Cyrilu Zapletalovi. Na čtvrtém místě je Radek Polma z Jablonce nad Nisou.

Někdejší aféra se týkala Krausových plánovaných investic do privatizace africké továrny na zpracování kakaových bobů v Ghaně. Čelil podezření z podvodu, praní špinavých peněz a korupce.

„Kandidatura Michala Krause způsobí odliv voličů, protože u většiny občanů ztratil důvěru,“ prohlásil člen ČSSD v Semilech, který si přál zůstat v anonymitě.