Já, Mattoni se točil i v Turnově

Česká televize dnes večer začne vysílat třináctidílný seriál o Heinrichu Mattonim, zakladateli Karlovarských minerálních vod. Historický snímek se natáčel i v Turnově, ve zdejším lokomotivním depu, které si se svojí točnou, dílnami a dalšími prostorami uchovalo částečně podobu z dob svého vzniku, tedy z druhé poloviny 19. století. V seriálu se objeví i turnovská parní lokomotiva 310, která se ovšem pro filmaře proháněla po staré trati v Zubrnicích.

Povodně ho totálně zničily, teď bude nový

Velkou slávu čeká v sobotu obnovený pomník obětem 1. světové války ve Vísce na Frýdlantsku. Třítunová připomínka jedenácti mrtvých a čtyř nezvěstných obyvatel Vísky má za sebou nelehkou minulost. Nejprve v padesátých letech neznámý vandal zničil desky se jmény padlých, v roce 2010 pak pomník totálně smetla povodeň. Po šesti letech se ho podařilo obnovit díky iniciativě občanského sdružení Víska. „Byla to doslova detektivní práce. Navštívili jsme řadu archivů a muzeí, abychom dali dohromady německá jména, která na pomníku kdysi byla. Naštěstí se to podařilo," říká za sdružení František Tuhý. Slavnost začíná ve Višňové ve 14.30 mší za všechny padlé a pohřešované, k samotnému odhalení dojde v 16 hodin. Následovat bude doprovodný program v kulturním domě.

Domov pro seniory navýšil kapacitu

Liberecký Domov pro seniory Kopretina navýšil svou kapacitu o dvě lůžka. O slavnostní předání nového pokoje se postaral primátor Liberce Tibor Batthyány společně se svým náměstkem Ivanem Langrem a také poslankyní Janou Hnykovou. „Jsem rád, že pomáháme, i když pro mne je nepředstavitelné, že jsme navýšili jen dvě místa. Věřím, že poptávka je vyšší, ale i za dva klienty jsem rád," řekl primátor. Apartmán pro klienty, kteří přestávají být soběstační, provozuje organizace Centrum zdravotní a sociální péče. V celém Česku se organizace stará o více než 900 klientů. V Liberci první šestilůžkový byt získali před dvěma lety. Zájem o místa je ale stále vyšší než kapacita.