HRÁDEK NAD NISOU

Ruská vila stále čeká na využití

Město Hrádek zakoupilo vloni tzv. Ruskou vilu na sídlišti Liberecká. Roky opuštěná secesní stavba zatím ale čeká na své nové využití. Podle starosty Josefa Horinky zatím nejsou jasné podmínky pro získání dotace. Zastupitelé se také musí rozhodnout, zda se vila bude přestavovat pro mladé rodiny, matky samoživitelky nebo na běžné bydlení. Velká poptávka je v Hrádku i po tzv. seniorském bydlení. To chce ale radnice směrovat spíše do areálu bývalého Benaru. Zastupitelé také musí zvážit, zda vilu opraví město z dotací nebo bude stavět za své. Podle Horinky je výhodou placení ze svého fakt, že si pak město může nastavit podmínky bydlení a výši nájemného dle vlastního uvážení.

NOVÉ MĚSTO POD SMRKEM

Singltrek pod Smrkem mezi špičkou

Singltrek pod Smrkem se ocitl mezi deseti nejlepšími „Single Tracks" na světě. Alespoň podle portálu WeLoveCycling.com. Ten zdejší singltrek zařadil vedle takových vyhlášených tras jako například Hacklberg Trail v Rakousku s převýšením 600 metrů nebo dvoudenní bike trail ve Whistleru v Britské Kolumbii. Portál tak ocenil trasování zhruba 80 kilometrů stezek pod Smrkem ve čtyřech stupních obtížnosti, jejichž autorem je Dafydd David z Walesu, který patří ke světové špičce. Podle původních rozvojových plánů měly být stezky na singltreku pod Smrkem ještě delší. Jedna trasa měla ještě směřovat na Jindřichovický hřeben a druhá na vrchol Smrku. Zatím ale zůstávají jen na papíru, mimo jiné i proto, že další kilometry stezek by zvýšily náklady na údržbu.

LIBERECKÝ KRAJ

Zubní pohotovosti se rozšíří i na Českolipsko a Semilsko

Po znovuotevření zubní pohotovosti v Liberci, která slouží lidem od letošního podzimu, se má tato služba rozšířit do ostatních částí kraje. Konkrétně na Semilsko a Českolipsko. Tam zatím funguje tzv. rotační systém. To znamená, že pohotovost slouží o víkendech a svátcích některý z lékařů ve své ordinaci. „Systém bohužel kolabuje. Lékaři stárnou a nechtějí sloužit," popsal radní pro zdravotnictví Petr Tulpa. Kraj na pohotovosti vyčlenil celkem přes 4 miliony korun. Na provoz bude vypsáno výběrové řízení. „Je to další krok k centralizaci pohotovostní služby," poznamenal. Pokud se nenajde zájemce, budou muset pacienti i nadále dojíždět na pohotovost do Liberce. Podobný problém je i s lékařskou pohotovostí. Ve městech, kde není zajištěna, ji musejí suplovat interní oddělení nejbližších nemocnic nebo záchranka.

Krajský rozpočet umožní kromě investic i podstatně snížit dluhy

Vyšší daňové výnosy v celkové částce 232 miliony umožní kraji nejen další investice, ale i snížení dluhu. „Navrhujeme mimořádnou úhradu splátky jistiny úvěru na opravu silnic ve výši 50 milionů korun," uvedl radní pro ekonomiku Marek Peter. „Kraj jako dobrý hospodář měl získané prostředky nejen investovat do rozvoje, ale také do snížení zadluženosti. Pokud návrh rady zastupitelstvo odsouhlasí, znamenalo by to, že se nám celkem podařilo snížit dluhovou zátěž kraje už o 404 milionů, tedy o 35 procent," zdůraznil Pieter. Během uplynulých tří let tak klesla daňová zátěž po minulém vedení pod miliardu korun. Zastupitelé budou rovněž hlasovat o návrhu investic na letošní rok. Nejvíce, 130 milionů ze 172 pohltí další opravy silnic. „Navrhli jsme to už nyní, aby příprava proběhla na jaře a práce mohly proběhnout během léta," zdůvodnil radní. Kromě velkoplošných oprav i nápravy havarijních stavů některých komunikací chce kraj zbývající miliony investovat do školství (zateplení budov VOŠ Jablonec a Gymnázium Frýdlant, oprava fasády strojní průmyslovky v Liberci či úprava hřiště Gymnázium Jeronýmova a oprava fasády SPŠ Česká Lípa) a do sociální oblasti. Především na dílčí opravy šesti domů sociálních včetně Vratislavic a Českého Dubu. Přes 20 milionů pak půjde na dotace.