Svijanské slavnosti s pivem z tanku

Svijanský Újezd - Premiérou ve více než čtvrtstoleté historii Slavností svijanského piva (11. 7.) bude možnost ochutnat pivo z tanku.

„Tankové pivo nabídneme úplně poprvé a půjde rovnou o náš výroční prémiový ležák „450". Jedná se o raritu, protože Svijany z tanku zatím čepují pouze dvě restaurace v republice liberecký Radniční sklípek a pražský Restaurant Mánes," říká Petr Menšík, sládek Pivovaru Svijany. Čtyřistapadesátku budou moci návštěvníci ochutnat za 25 Kč, všechna ostatní piva budou k mání za obvyklých 20 Kč.

I letos, při 26. ročníku slavností, se druhou červencovou sobotu otevřou brány koupaliště ve Svijanském Újezdě krátce po poledni. O hudební doprovod se postarají např. Václav Neckář, David Koller nebo Debbi. Vstupné na akci je 200 Kč, děti mají vstup zdarma. Na místě bude zajištěno velkokapacitní parkoviště, úschovna kol i stanové městečko, návštěvníci mohou využít kyvadlovou autobusovou dopravu z Turnova, Liberce a Jablonce nad Nisou.

Frýdlantští jdou do finále soutěže. Lidé rozhodli

Frýdlant - Nová podoba náměstí T. G. Masaryka ve Frýdlantu postupuje do finále soutěže Hvězda Severovýchodu. V úterý 7. července o tom v hlasování rozhodli místní lidé i turisté, kterým se právě tento projekt zamlouval z nabízené desítky nejvíce. Vedle náměstí o postup do finále bojovala za Frýdlant ještě rekonstrukce městského muzea Špitálku, projekt vybavení pro praktickou výuku na SŠ Hospodářské a lesnické a rekonstrukce hotelu Antonie.

Frýdlant se v úterý stal v pořadí pátým městem, kde měl zastávku stánek hledající Hvězdu Severovýchodu. Tou se v říjnu stane projekt spolufinancovaný Evropskou unií, který bude u veřejnosti shledán jako nejpodařenější a nejužitečnější.

„V každém městě představujeme několik projektů buď přímo z toho místa, nebo z bezprostředního okolí a lidé vždy ten den v hlasování ve stánku vyberou jeden, který postupuje do velkého finále. Ve Frýdlantu mohli lidé vybírat přímo z projektů ve městě nebo z dalších v Chrastavě, Hrádku nad Nisou nebo Chotyni a Mníšku," vysvětlil Jakub Semerád z odboru publicity regionální rady ROP Severovýchod. Šlo o projekty, které jsou v rámci regionu nejzajímavější, ať už svým dopadem nebo i cenou.

Lidé nakonec v hlasování ve Frýdlantu jednoznačně rozhodli o tom, že do finále pošlou projekt regenerace místního náměstí. O titul bude bojovat s dalšími 19 vítězi od 14. září do 11. října v hlasování veřejnosti, které bude probíhat na webové stránce www.hvezdyseverovychodu.cz

21:45

Jablonec nad Nisou - Pokud se počasí výrazně nezhorší, mohou dnes večer zájemci prožít trochu napětí. Letní kino v Jablonci uvede dosud neznámý film v cyklu Naslepo. Tajné dramaturgické překvapení! Do poslední chvíle nebudete vědět, jaký film vás v kině čeká… Film v cyklu Naslepo začíná v 21:45.

Kočka uvízla uvnitř automatu na nápoje

Česká Lípa - Neobvyklý a zřejmě i hrůzostrašný zážitek si do dalšího kočičího života ponese mourovaté kotě, které v pondělí zachránili českolipští městští strážníci. Vytáhli ho z automatu na nápoje v Erbenově ulici, ve kterém kotě uvízlo. Začalo to tím, že strážníky zaujalo podivné chování mladíků u nápojového automatu o půlnoci z neděle na pondělí. Od mladíků zjistili, že uvnitř je uvízlá kočka. Skoro dvanáct hodin pak trvalo, než se podařilo sehnat obsluhu uvedeného přístroje, aby nemuselo dojít k jeho poškození. Do automatu se mourek dostal zřejmě zadní částí přístroje, ale zpátky už se mu nepodařilo dostat. Po šťastném vysvobození byl převezen do útulku.

Za chvíli začne Bedřichovské léto

Bedřichov - Již 11. července odstartuje seriál letních koncertů v bedřichovském kostele sv. Antonína Paduánského pod názvem Bedřichovské léto. Seriál odstartuje Barbora Mochová lyrickými písněmi za doprovodu klavíru, uzavře jej koncert Petra Chalupy, jež přednese 28. srpna písničky Karla Kryla. Koncerty se konají vždy v sobotu od 19 hodin v kostele svatého Antonína v Bedřichově, v případě dobrého počasí je možné produkci uspořádat venku. Pořadatelé hradí náklady na pořádání koncertů za podpory sponzorů a dotace od obce Bedřichov. „Náklady stoupají, dotace klesají, a proto bychom vás rádi požádali, zda byste mohli tento fakt zohlednit v dobrovolném vstupném. Případné sponzorské dary můžete poskytnout přes web bedrichovaci.cz," zvou členové pořádajícího zapsaného spolku Bedřichováci.

Na škole testovali vztahy v kolektivu

Liberec - Pilotní testování tzv. klimatu školní třídy provedlo na konci června město Liberec ve spolupráci se společností Liberecká IS a jednou ze základních škol. Anonymní dotazníky jsou již poměrně běžným postupem, jak rozpoznávat kvalitu vztahů ve školních kolektivech, postavení a motivaci jednotlivých žáků, ale třeba i skrývanou šikanu.

„Anonymní testování provedlo 20 žáků osmé třídy a aplikace se ukázala plně funkční," komentoval náměstek primátora Ivan Langr. „Zjišťování klimatu třídy může pomoci s odhalením latentních patologických jevů a zabránit třeba i tragickým následkům."

V příštím školním roce bude projekt rozšířen na další školy.

Výluka na trati Stará Paka Liberec se blíží

Liberec - Téměř tři měsíce, od 15. července do 12. října, potrvá vlaková výluka na trase Stará Paka Liberec. Důvodem je mj. odstranění propadů rychlosti a opravy železničních přejezdů. České dráhy proto musí přistoupit k následujícím opatřením:

U rychlíků Pardubice Liberec a opačně bude jezdit náhradní autobusová doprava v úseku Stará Paka Liberec, stejně tak u rychlíků Praha-Vršovice Tanvald v úseku Turnov Tanvald. Osobní vlaky v úseku Stará Paka Liberec budou nahrazeny náhradní autobusovou dopravou ve vyloučeném úseku. Obsluhu zastávek Doubí u Turnova a Sychrov zajistí linka „S" náhradní autobusové dopravy.

Autobusy náhradní dopravy pojedou v odchylných časech dle výlukového jízdního řádu.

Zloděj rybář? Policie šetří krádež náčiní

Český Dub - Škodu za pětadvacet tisíc korun způsobil v době od prvního do pátého července letošního roku rybářskému spolku dosud neznámý pachatel. Ten se vloupal do klubovny sídlící v ulici Husova v Českém Dubu na Liberecku.

„Dovnitř se dostal za použití nalezeného žebříku. Následně vystoupal na zastřešenou verandu, kde násilím překonal dřevěné dveře a dostal se tak do budovy," popsala průběh vloupání mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová.

Jakmile byl zloděj uvnitř, zaujalo ho rybářské náčiní. Na nic nečekal, ujal se prutů a dalšího vybavení a zmizel neznámo kam.

Po zloději intenzivně pátrají českodubští policisté. Jestliže ho dopadnou a soud prokáže zloději vinu, hrozí mu v případě odsouzení za krádež spáchanou vloupáním až dvouleté vězení.

Slovan Liberec dnes hraje v Raspenavě s ligovou Legnicí

Liberec - Juniorka Slovan Liberec hraje dnes od 16 hodin přípravný zápas s ligovým Miedz Legnica z Polska. Zápas se odehraje na raspenavském pažitu. V týmu libereckého trenéra Pavla Čapka chybí stoper Egert, který je na zkoušce ve druholigovém Táborsku.

Slovan bude posílen o borce z ligového áčka: Pimpara, Pokorný, Mudra, Bong, Soungole, Hadaščok. V brance se zřejmě vystřídá dvojice Lukáč Holý.