TURNOV

Křest knihy historického Turnova

V Muzeu Českého ráje proběhne dnes od 18.00 hodin křest knihy historika Davida Marka. Kniha nese název „Z Velkého Turnova" a přináší výsledky několikaletého výzkumu stavebního vývoje města a jeho historie v posledních dvou stech letech. Kniha nabízí bohatou obrazovou dokumentaci. Některé snímky nebyly dosud nikde zveřejněny. Křest je součástí zahájení výstavy o významném turnovském rodákovi MUDr. Jiřím Šolcovi.

LIBEREC

Lokomotiva se stěhuje

Posunovací lokomotiva, která stála pár kroků od liberecké radnice, se dnes stěhuje. Sedmnáctitunový kolos byl součástí výstavy „Liberec v kostce," která v sobotu končí. Jeřáby tak lokomotivu přesunou na valník, který ji dopraví do Technického muzea na Masarykově třídě. „Je to vzdušnou čarou jen kilometr," říká mluvčí Technického muzea Liberec Petr Kumpfe. „Ale my musíme jet okolo. Do oběda by lokomotiva měla stát před vchodem muzea. Bude dělat společnost našemu zatím největšímu exponátu, kterým je sněžná rolba." Lokomotiva sloužila kdysi na povrchovém dole nedaleko Zhořelce.

Kromě starých automobilů či bicyklů nabízí Technické muzeum i výstavu historických fotografií. Slavnostní vernisáž bude v sobotu. „Fotografie dodal liberecký Boveraclub, který pečuje o historické tramvaje," zve ředitel muzea Jiří Němeček. „V Boveraclubu nasbírali stovky fotografií tramvají, na kterých je vidět i kus dnes už většinou zaniklého Liberce. Rozhodli jsme se snímky vystavit v rámci expozice, která připomíná starou fotokomoru, takovou, jakou ještě nedávno měla spousta z nás doma," dodává Jiří Němeček.

Návštěvnost liberecké galerie

46 tisíc lidí navštívilo za pouhý rok od jejího otevření Oblastní galerii v budově zrekonstruovaných lázní na Masarykově třídě v Liberci. Uvedl to ředitel galerie Jan Randáček. Galerie se slavnostně otevřela loni 28. února. V minulých letech se roční návštěvnost pohybovala mezi 10 tisíci až 18 tisíci lidmi.