Vodárenská chystá v kraji další investice za stovky milionů

Severočeská vodárenská společnost (SVS) chce letos v Libereckém kraji do oprav a modernizace vodárenské infrastruktury investovat přes 296 milionů korun. Je to zhruba o deset procent méně než loni. Firma počítá na severu Čech s investicemi za 1,27 miliardy korun, z toho 78 procent půjde do obnovy vodovodů, kanalizací a dalších zařízení. Přes miliardové investice je podle ředitele Bronislava Špičáka 60 procent majetku SVS za svou životností.

Ve třech okresech Libereckého kraje je letos naplánováno 45 akcí. K největším patří rekonstrukce čistíren odpadních vod v Holanech na Českolipsku a Rychnově u Jablonce nad Nisou nebo výstavba nové čistírny v Držkově. V plánu jsou také rekonstrukce kanalizací a vodovodů v Liberci a Jablonci nad Nisou a rekonstrukce vodovodů v Pertolticích, Sloupu v Čechách a Chrastavě. Dostat se má také na Nový Bor, kde loni řešili závažný problém s pitnou vodou.

Na prázdniny do zoo, muzea i galerie

Komentované prohlídky v zoo, výtvarné ateliéry nebo schůzky s minulostí. To a ještě další zajímavosti si pro děti připravily na jarní prázdniny Severočeské muzeum, krajská knihovna a zoologická zahrada. Tam se můžete vydat s průvodcem na komentované prohlídky. Mimořádná nabídka je v ceně běžného vstupného. Ode dneška spouští prázdninovou nabídku také liberecké muzeum. Vypravit se tam můžete do časů gotiky, malé přírodovědce čeká seznámení s životem motýlů a hráče zase expozice deskových her. Program na jarní prázdniny s názvem Hrajeme si, přemýšlíme, vyrábíme připravila pro liberecké školáky ode dneška i krajská knihovna v dětském oddělení. Vstup je zdarma. Na školní návštěvníky je připravena i Oblastní galerie v interaktivním oddělení, kde si děti mohou vyzkoušet pískový obraz, složení barevného spektra nebo, ty menší, sestavit obraz na magnetické tabuli. Ty větší pak mohou projít celou galerii a zahrát si hru si získáváním razítek.

U Baumaxu se srazil vlak se škodovkou

Ke srážce vlaku s osobním autem došlo v pondělí v podvečer v Liberci nedaleko bývalého Baumaxu. Nehoda si naštěstí nevyžádala lidský život. Škoda na vozidle je 110 tisíc. Řidič osobního vozidla Škoda Superb jel podle policie ve směru od centra k ulici České mládeže, při vjezdu na železniční přejezd bez závor zřejmě přehlédl signalizační zařízení, na kterém blikala výstražná červená světla a zároveň bylo v činnosti i výstražné zvukové zařízení. Právě v tu chvíli přijížděl osobní motorový vlak na trase Liberec Polsko. Řidič Superbu tak narazil přední částí vozidla do levého boku vlaku. Alkohol v krvi u obou řidičů policisté vyloučili dechovými zkouškami.

Bulovka se dočká opravených silnic

Obec Bulovka se letos dočká nových silnic. „Na rekonstrukci komunikací máme vyčleněno tři miliony korun," sdělila starostka Bulovky Romana Šidlová, s tím, že kolik kilometrů silnic se podaří opravit, ještě není jisté. „Rozsah oprav budeme znát až poté, co budeme znát dodavatele," vysvětlila. Jak dále starostka uvedla, byla by ráda, kdyby se podařilo opravit alespoň šest kilometrů. V dalších obdobích je podle starostky v plánu multifunkční hřiště nebo úprava centra obce.