Vandalové ulomili meč svatému

Osečná - Zatím neznámý vandal poničil nově zrestaurované barokní sousoší Tří svatých nad Osečnou. Jedné ze soch světců, svatému Pavlovi, ulomil pozlacený meč. Podle starosty Jiřího Hauzera už řeší případ policie a po pachateli pátrá. „Uvítáme jakákoliv svědectví nebo poznatky od občanů, kteří si mohli všimnout pohybu podezřelých osob v místě naší památky", řekl starosta Osečné. Sousoší pochází z roku 1714 a dle všeho je ze sochařské dílny Matyáše Bernarda Brauna, autora mnoha barokních skvostů po Čechách. Vloni na podzim nechala Osečná poničené sousoší nákladně opravit, obnovené ale nevydrželo ani rok. Co vandala k ulomení meče motivovalo, je nejasné.

Chcete pracovat u policie? Přijďte zítra před Kavárnu Pošta

Liberec - Policie ČR chce posílit své řady. Zájemci o práci tak mohou přijít dnes do liberecké Kavárny Pošta, kde se dozví všechny informace týkající se nejen práce u policie, ale také jak a kde se přihlásit. Zítřejší akce potrvá od 9 do 13 hodin a k dispozici budou pracovníci z personálního oddělení liberecké policie a pracovník Nezávislého odborového svazu PČR. Adepti na práci u PČR musí splňovat několik podmínek musí jim být více než 18 let a musí projít psychologickými, fyzickými i vědomostními testy. Podmínkou je také maturitní zkouška. Na toho, kdo projde testy, ještě čeká roční základní odborná příprava, během které se naučí střílet, sebeobranu a také získá odborné znalosti práva a kriminalistiky.

Město plánuje modernizaci Větrníku

Liberec - Dům dětí a mládeže Větrník (DDM) se v příštích měsících zřejmě dočká modernizace svých prostor. Úpravy připravuje město, které bude od září Větrník spravovat. „Projekt chceme financovat s pomocí dotace z Evropské unie, z Integrovaného regionálního operačního programu. Výzva, do které lze projekt podat, bude vypsána v říjnu letošního roku," uvedl náměstek primátora pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář. Podle náměstka Korytáře se s projektem přestavby počítalo už v době, kdy organizace patřila pod Liberecký kraj. Projekt počítá s několika stavebními úpravami a také dokoupením nového vybavení, od čehož si slibuje zlepšení nabídky Větrníku. Dům by se tedy měl dočkat rozšíření klubovny pro modeláře, kde by vybavení měla doplnit například 3D tiskárna. V plánu je také moderní laboratoř nebo zvednutí stropu v tamní tělocvičně. DDM tak ušetří za pronájmy školních tělocvičen, ke kterým byl dosud často odkázán. Podstatnou součástí celé revitalizace je také bezbariérový přístup do nových kluboven. Na dosud nevyužívané části pozemku by pak měla vyrůst naučná stezka v korunách stromů, která by sloužila jak k zábavě, tak ke vzdělávacím účelům v oblasti přírody a jejího poznávání. Samozřejmostí je i v tomto případě bezbariérovost celé stezky.

Nová fréza urychlí opravy silnic

Liberec - Krajská správa silnic posílila svůj vozový park o novou, moderní frézu s hydrostatickým pohonem. „Jde o půlmetrovou silniční frézu Wirtgen W 50 DCi s vynášecím pásem, od jejího nasazení si slibujeme zrychlení lokálních oprav do obrazců a celkově zkvalitnění prováděných oprav," uvedl předseda představenstva Silnice LK Petr Šén. Jen opravy výtluků a poruch asfaltového povrchu přijdou letos krajskou pokladnu na 46 milionů korun, přičemž v současné době již utratili přes 50 % plánovaného rozpočtu. V příštím roce plánují silničáři ještě nákup stroje na pokládku asfaltové směsi.

Frýdlant s nádechem Francie

Frýdlant - Francouzský večer chystá na neděli 31. července město Frýdlant. Proběhne v městském parku a nabídne zájemcům francouzské divadlo Fortissimo, francouzskou kapelu Sergente Pépere, promítání francouzského filmu „Co jsme komu udělali" nebo možnost zahrát si pétanque. Návštěvníky potěší i stánky s vínem, drobným občerstvením a regionálními výrobky. Akce začíná v 18 hodin, vstup je dobrovolný. V případě špatného počasí se přesouvá do prostor městského kina.