Podstávkové domy

Lidé si o víkendu prohlédli podstávkové domy. Ty jsou specialitou severních Čech a Lužice v dolním Sasku jsou domy, které kombinují hrázděnou a blokovou stavbu. Bloková světnice podobná dřevěné truhle je obklopena nosnou konstrukcí, která nese střechu nebo poschodí hrázděné či roubené stavby. Právě nosná konstrukce podstávka dala domům jméno. Na snímku ukázka jednoho z nich Führichova domu v Chrastavě. O víkendu si jej přišly prohlédnout desítky lidí.

Vážné zranění v autoškole

K tragické události došlo v pátek na parkovišti u Home Credit Areny. Žačka autoškoly pod dozorem lektora nezvládla motocykl a utrpěla těžké zranění. Potvrdila to mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová. „Při jízdě však nepřizpůsobila rychlost motocyklu povaze a stavu komunikace a při zatáčení vlevo dostala na povrchu pokrytém štěrkem smyk. Následně došlo k pádu motocyklu i s řidičkou na vozovku, motocykl zůstal ležet na levém boku." Podle policie nebyla žačka ani lektor pod vlivem alkoholu.

Devět garáží během jedné noci vykradl zloděj v Liberci

Na konci minulého týdne se v libereckém Růžodole činil neznámý zloděj. Během jediné noci stihl vykrást devět garáží. „Z některých si nic neodnesl, přesto napáchal škody za bezmála 330 tisíc korun," potvrdila mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová. Podle mluvčí se lupiči podařilo vykrást jen dvě garáže. Z první si odnesl 270 litrů nafty, ve druhé ho zaujalo v zaparkovaném vozidle autorádio značky Sony. Velká škoda vznikla podle mluvčí na poškozených vratech. Za krádeže a poškození věci čekají zloděje po jeho dopadení až dva roky ve vězení.

Vyšetření znamének a skvrn

Ve středu 1. června vyšetří v Liberci lékaři zdarma mateřská znaménka či pigmentové skvrny proti melanomu. „Zejména na začátku letní sezóny je toto vyšetření velmi cenné, aby se lidé mohli ujistit, že se mohou bezstarostně připravit na nápor sluníčka," říká Mario Böhme, vedoucí obchodního odboru OZP. Vyšetření proběhnou na pobočce Oborové zdravotní pojišťovny Jablonecká 294/16. Provádět je budou zkušení dermatologové, k dispozici budou od 8 do 15 hodin. „Každý rok v ČR melanom postihne na 1500 lidí a tři stovky mu podlehnou. Jde o nejzhoubnější druh rakoviny, protože začíná velmi brzy metastázovat. Proto je důležité zachytit ho co nejdříve, kdy je šance na vyléčení vysoká," vysvětluje Mario Böhme.

 ČÍSLO DNE 3

Aplikace „Záchranka" pomohla na území Libereckého kraje již třem osobám. Začátkem března letošního roku byla spuštěna aplikace „Záchranka" určená pro chytré mobilní telefony. Jejím prostřednictvím se lidé stisknutím tlačítka spojí na lince 155 s operačním střediskem zdravotnické záchranné služby. Zároveň jsou aplikací zaslána důležitá data o volajícím a GPS souřadnice jeho přesné polohy.