LIBEREC

PŘIJĎTE FANDIT! Amfora pro Hospic

Herci, zpěváci, moderátoři, ale i fotbaloví internacionálové a mnozí další přijedou v neděli 29. května do Liberce na benefiční fotbalové utkání pro Hospic sv. Zdislavy. Známý tým Amfory, složený z populárních osobností, se postaví proti mančaftu zástupců Libereckého kraje, mezi kterými nebudou chybět starostové obcí, hejtman či hráči Slovanu Liberec. Zápas začíná v 10.30 hodin na tréninkovém hřišti Slovanu na stadionu u Nisy. Slavnostní výkop provede Helena Vondráčková. Vstupné je 100 Kč pro dospělé a 50 Kč pro děti.

Knihovna zve na pořad o Karlu IV.

Netradičním způsobem připomenou dnes od šesti hodin odpoledne v liberecké krajské knihovně krále Karla IV. O tom, že Karel IV. nebyl jen politicky zdatný státník, ale také člověk, kterému nic lidského nebylo cizí, pohovoří spisovatel Josef Pepson Snětivý, šéfredaktor Edice Český Čas. „Narozeninovou" besedu obohatí vlastními i převzatými písněmi a představí mimo jiné poutavou knihu Jana Bauera Lucemburkové Rozhádaná rodinka Otce vlasti.

Na zítřejší odpoledne si knihovna připravila další pořad z cyklu Hudební večery. Tentokrát zaměřený na sepětí hudby a tance, balet.

ČESKÝ DUB

Terasa v muzeu v havarijním stavu

V havarijním stavu je terasa a balkon na budově Podještědského muzea. Návštěvníci už tam mají zakázaný vstup. „Balkon nad terasou jsme museli podepřít kovovým lešením, aby se nezřítil. Jeho oprava je nutná ještě letos. Odhad prací je zatím stanoven na 1,4 milionu korun, ale doufáme, že v soutěži se podaří cenu snížit," uvedl starosta Českého Dubu Jiří Miler. Podle něj je teď v rozpočtu města připraveno na opravu zhruba půl milionu korun a dalších půl milionu je v rezervním fondu muzea. Radnice už vypsala výběrové řízení na zhotovitele, opravy by měly proběhnout v srpnu.

TURNOV

Lezecký ráj v Turnově se rozplývá

Zastupitelé Turnova budou ve čtvrtek 26. května jednat o prodeji bývalého kina v Žižkově ulici. V objektu měla vzniknout lezecká stěna, určená laické veřejnosti i horolezcům, která by rozšířila turistickou nabídku v Českém ráji a nabídla i lezení v době, kdy se na pískovcové skály nesmí. Horolezeckému klubu se ale přes řadu jednání nepodařilo najít vhodný dotační titul, ze kterého by stavba stěny šla financovat, ani soukromého investora, který by se na tom podílel. Vedení města proto navrhuje nevyužitý objekt kina prodat a to formou veřejné dobrovolné dražby.