Kraj musel přidat peníze na Domovy

Liberecký kraj musel teď přidat dalších sedm milionů korun ze svých rezerv na sociální služby. Peníze posílí rozpočty 18 krajských organizací. Stát sice v září přidal na financování sociálních služeb v kraji dalších 32,3 milionu korun, to ale nestačilo. Podle náměstkyně pro sociální věci Lenky Kadlecové se organizace snaží šetřit, na druhé straně se ale služby v kraji stále rozšiřují a finanční nároky rostou, stejně jako počet klientů. Příspěvek od státu přitom každým rokem klesá. Nejvíc přidáno dostanou od kraje Domov seniorů ve Vratislavicích, Domov seniorů na Františkově, Domov Raspenava, kde vzniklo centrum pro autisty, a Domov v Hodkovicích nad Mohelkou.

Obrátil auto a od nehody utekl

Ke kuriózní nehodě došlo včera ráno v Tanvaldské ulici, kde mohli kolemjdoucí spatřit opuštěné auto obrácené na levý bok. „Řidič Fordu Fiesta nezvládl v zatáčce řízení a vjel do protisměru," vysvětlila mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová s tím, že příčiny se zatím nepodařilo zjistit, neboť řidič z místa nehody utekl. O důvodech jeho úprku se policie může zatím pouze dohadovat. „Nejednalo se o odcizený vůz a škoda, která vznikla pouze na zábradlí u domu, také není velká jedná se o zhruba pět tisíc korun," doplnila mluvčí. Jak dále uvedla, vzhledem k tomu, že vznikla pouze hmotná škoda, se řidič dopustil pouze přestupkového jednání. „Hrozí mu peněžitý trest a odebrání bodů," specifikovala Šrýtrová. Po řidiči vozidla policie pátrá.

Český Dub chce svoji vlajku

Zastupitelstvo v Českém Dubu schválilo návrh ideální podoby historického znaku města Český Dub a městské vlajky. Návrh vypracoval heraldik Stanislav Kasík, který je autorem rozsáhlé „Rešerše o historickém městském znaku". Pro zájemce je na webu města. Návrh jde teď do Poslanecké sněmovny s žádostí o stanovení odborného popisu historického městského znaku a o schválení a udělení městské vlajky.

Osečná je částečně neprůjezdná

Obec Osečná je kvůli rekonstrukci silnice částečně neprůjezdná. Uzavřela se ulice Kundratická a to od Svatovítského náměstí po odbočku u Dřevěnky, která zůstane neprůjezdná až do 10. prosince. Pro místní občany je průjezd obcí zajištěn ulicí Dolní a Horní selská. Příjezd a odjezd do a z lázní je zajištěn od Hamru na Jezeře ulicí Českolipská; od Českého Dubu uličkou za kostelem sv. Víta, vpravo Liberecká ul., vlevo Horní selská, vlevo ulicí u obchodního domu, vpravo před můstkem u Strašilů, vlevo přes můstek u autodílny Třešňák a od Dřevěnky je již volný průjezd. „Za vzniklou situaci se jménem naší společnosti omlouvám, ale z důvodu termínu dokončení stavby je toto opatření nezbytné", vysvětlil stavbyvedoucí Ladislav Jindra. Od Křižan se lze dostat do Osečné podobně jako z Českého Dubu.