V Liberci startují už po patnácté Dny GIS

V Liberci ve středu začínají Dny geografických informačních systémů (GIS). Populární akce se koná v rámci celosvětového týdne geografického uvědomění. Letošní 15. ročník je věnovaný tématu vody. „Připomeneme páté výročí bleskových povodní, které v srpnu 2010 zasáhly více než polovinu území Libereckého kraje. Zabývat se bude i využitím map a geografických informačních systémů při řešení povodní a sucha," řekla mluvčí krajského úřadu Markéta Dědková. Odborníci na geografii i studenti představí nejnovější trendy v tvorbě digitálních map a používání dalších geografických technologií. Na programu je například i seminář využití tabletů ve výuce zeměpisu, nebo přednášky na téma geoher.

Hejtman přijede do Turnova

Turnov Hejtman Půta přijede ve čtvrtek do Turnova, kde se setká se starostou města Tomášem Hockem, navštíví místní podnikatele a potká se i s občany, kteří se ho budou moci zeptat na cokoli. Nejdříve ale dorazí do místního gymnázia na besedu se studenty. Ještě než se potká v Kulturním centru od 16:30 hodin s občany, zavítá na návštěvu Panochovy nemocnice.

V kavárně Pošta se předávaly medaile

Začátek týdne proběhlo v liberecké kavárně Pošta slavnostní předávání Záslužných medailí pro členy záchranného systému Libereckého kraje, během kterého byli oceněni krajští záchranáři medailí Za věrnost III. stupně. Součástí programu bylo hned v úvodu také dekorování praporu sboru pamětní stuhou, kterou HZS Libereckého kraje udělil brigádní generál Drahoslav Ryba, který je generálním ředitelem HZS ČR. Brigádní generál stuhu také osobně přivezl a společně s ředitelem HZS Libereckého kraje Luďkem Prudilem ji zavěsili na prapor. Stalo se tak k 70. výročí profesionálních hasičů v Liberci. K výročí se v kavárně vázala také výstava fotografií, která mapovala historii hasičů a ukazovala i současnou zásahovou činnost. Medaili Za věrnost dostali Libor Stránský ze stanice Česká Lípa, Lukáš Kmínek ze stanice Semily a krajský chemik David Kořínek. Záslužnou medailí byli oceněni Václav Jágr z Turnova, který byl profesionálním hasičem od roku 1987 a Jan Spívala z Proseče nad Nisou, který na konci letošního roku opustí aktivní službu po neuvěřitelných 30 letech.

Trhy v Drážďanech začínají už 26. 11.

Drážďany Hlavní drážďanský vánoční trh Štrýclmarkt začne letos už 26. listopadu. U příležitosti zahájení 581. Štrýclmarktu se jako každý rok bude konat slavnostní ekumenická bohoslužba v drážďanském kostele Kreuzkirche na náměstí Altmarkt. V 16 hodin pak bude slavnostní zahájení pokračovat na náměstí Altmarkt, kde představitelé města nakrojí vánoční drážďanskou štolu a zahájí tak vánoční trhy.