Čtyři miliony do alejí

Liberec Kraj chystá úpravy pěti významných alejí za téměř čtyři miliony korun. Pokud získá evropskou dotaci, chce práce provést v příštím roce. Pro příští rok plánuje ošetření jedné aleje na území přírodního parku Ještěd, konkrétně 81 stromů ve Světelské lipové aleji ve Světlé pod Ještědem na Liberecku. Revitalizaci potřebuje také zámecká alej ve Sloupu v Čechách a další pak na Semilsku, například v Pasekách nad Jizerou.

Sokol Starý Harcov si připomíná 130 let. Slavit bude Svatomartinskou zábavou

130 let od svého založení slaví letos TJ Sokol Starý Harcov. Právě v roce 1885 byl založen v tehdejší obci Hartmansdorf v restauraci U Hvězdy 1. Německý tělovýchovný spolek, který organizoval společenský a sportovní život v obci. „Prvním předsedou spolku byl německý starousedlík s českým jménem Jindřich Tomas," připomněl současný předseda Sokola Radim Šourek. Samotná budova sokolovny je z roku 1930 a sloužila jako víceúčelový sportovní stánek. Tak tomu je i doposud. Příkladem jsou legendární Šibřinky. Už příští pátek 20. listopadu oslaví harcovský Sokol své výročí i Svatomartinskou zábavou. Začátek je ve 20.00 hodin.

Minibusy, lepší využití v dopravě

ČSAD Liberec začala nahrazovat na méně obsazených linkách miniautobusy Stratos. Ty už několik měsíců jezdí například do Andělky nebo na Fojtku nebo pro městskou linku ve Frýdlantě. Teď k nim přibyly další vozy. „První minibusy značky SOR pořízené letos na podzim jsou nasazeny na Českodubsku a na Frýdlantsku, především na lince do Jindřichovic pod Smrkem. Další vozidla se objeví také v okolí Hrádku nad Nisou, v příštím roce pak bude doplněn náš vozový park o dalších šest takových vozidel," sdělil Roman Martinec, vedoucí autobusové dopravy ČSAD Liberec. Jde o vozidla bezbariérová s takzvaným nízkým vstupem a vyklápěcí plošinou pro nástup s kočárkem nebo invalidním vozíkem. Miniautobusy by tak měly přispět k větší efektivitě veřejné dopravy. Odpadnout by tak měly téměř prázdné velké autobusy, které se na linkách v odlehlejších částech Liberecka vůbec nevyplácely.

Na Hubáčkovy spolupracovníky zatím chybí peníze. Příspívejte

Spolek Ještěd 73 chce ještě letos vydat knihu se vzpomínkami šesti osobností na výstavbu horského hotelu a vysílače Ještěd. Publikace vznikla z rozhovorů, které s pamětníky vedli studenti libereckého gymnázia. Nápad vznikl při snaze spolku navrátit interiérům české stavby 20. století původní podobu z roku 1973. „Mnohokrát jsme narazili na informace či příběhy, které za stavbou stojí, ale nejsou nikde zaznamenány," uvedla předsedkyně spolku Milena Lánská. Studenti oslovili blízké Hubáčkovy spolupracovníky: autora interiérů Otakara Binara, stavebního projektanta Václava Brůžka, designéra Karla Wünsche, výtvarnice Jaroslavu Brychtovou a Marii Rychlíkovou a za dodavatele stavby Miroslava Jiráska. K vydání knihy chybí spolku ještě 35 000 Kč, spolek se tak obrací i na veřejnost. Přispět můžete prostřednictvím webového Katalyzátoru.

Začaly opravy ulic ve Frýdlantě

Drobné krátkodobé komplikace nastanou v těchto dnech při dlouho očekávaných opravách ulic. Frézování a pokládka nového povrchu nejdříve omezí dopravu v ulici Krátká a posléze v ulici Úzká. V ulici Krátká se musí řidiči připravit na to, že do pátku 13. listopadu v ní bude probíhat frézování vozovky. V pondělí 16. listopadu pak dojde na pokládání povrchu nového a silnice bude v tento den úplně uzavřená. V pondělí 16. listopadu se bude také frézovat vozovka v ulici Úzká. Nový povrch na ní bude pokládán o den později, v úterý 17. listopadu, kdy je státní svátek. V tento den bude také ulice dopravě uzavřena. V příštím roce je v plánu rekonstrukce ulic Lužická a V Úvoze a obnova chodníků v ulicích Fügnerova a Novoměstská.