V sobotu odstartuje Hasičská noc

Třicet čtyřčlenných soutěžních družstev se sjede na Hasičskou noc pod Ještědem, která se letos koná už posedmé. Soutěž odstartuje v sobotu ve Zdislavě v 17 hodin, kde proběhnou i první dvě disciplíny. „Dále posádky pojedou přes obce Křižany, Druzcov, Janův Důl, Rozstání, Světlá pod Ještědem, Český Dub, Všelibice, Kotel, Osečná a zpátky do Zdislavy," sdělila Mirka Markovská, jednatelka ČHJ Hasičský sbor Podještědí. Jak dále dodala, soutěž je vlastně soubor netradičních disciplín vyplývajících z činností, se kterými se hasiči často setkávají při zásazích. „Jedná se o již tradiční řezání klády kaprovou pilou, přelanění, výměnu kola u hasičského vozu, raft a podobně. Jako každý rok, i letos se dočkají novinek," dodala Markovská. Úsek, který budou družstva objíždět, je dlouhý 50 km.

Ve Frýdlantě budou tuto sobotu vystavovat králíky i exotické ptáky

Králíci, slepice, kachny, bažanti, ale také andulky, zebřičky či kanáři budou k vidění na výstavě ve Frýdlantě. Akce, která potěší i nejmenší návštěvníky, se bude konat v sobotu od 8 do 17 hodin v Kodešově ulici ve Frýdlantě. „V pavilonu okrasného ptactva si budou moci návštěvníci prohlédnout andulky, zebřičky, korely, kanáry, rozely a ještě i exotičtější papoušky. Zastoupení budou mít i různá plemena holubů," láká za frýdlantské chovatele Karel Lupínek. Děti se mohou těšit i na ochočené kozy Ditu a Lízu. Dospělí si mohou zasoutěžit v tombole, vyhrát mohou i živé zvíře.

Osečná opraví poničené centrální kříže

Město Osečná se pustilo do restaurování centrálních křížů na hřbitovech v Osečné, v Druzcově a v Zábrdí. Tyto dominanty místních hřbitovů jsou v havarijním stavu, proto je nutný neodkladný restaurátorský zásah. U kříže v Osečné to znamená rozebrání jednotlivých částí z důvodů hloubkové koroze litinového kříže. Sanaci vyžaduje i popraskaný pískovcový podstavec, nového zlacení se dočká korpus Krista. Restaurování centrálního kříže v Druzcově přichází za pět minut dvanáct. Kvůli silné korozi už hrozilo zřícení kříže. „Kříž už nejde zachránit, udělá se proto jeho kopie," uvedl starosta Osečné Jiří Hauzer. Záchranné práce by měly trvat do konce letošního roku.