HRÁDEK NAD NISOU

Hrádek čeká na peníze z Evropské unie

V Hrádku čekají, jak dopadnou jejich čtyři žádosti o dotace z EU. Jde o peníze z předchozího plánovacího období 2007-2013, ze kterého se teď rozdělují poslední peníze. Hrádek by rád uspěl s revitalizací zahrad u dvou mateřských škol a zateplením budovy hasičské zbrojnice a základní školy v Loučné.

V případě zateplení obou budov se počítá se změnou zdroje tepla. Škola v Loučné by měla být nově vytápěna plynovými kondenzačními kotly, objekt zbrojnice pak tepelným čerpadlem systému země voda. Dojít má i na výměnu oken a dveří, zateplení fasád, střech a podlah v suterénu. Úspora na vytápění má u obou projektů přijít přinést městu 300 000 Kč ročně.

V případě obnovy zahrad u MŠ v Loučné a na Liberecké ulici má jít o doplnění nových herních prvků a využití dosud opomíjeného pozemku. Spoluúčast města ve všech případech je 10% z celkových nákladů.

VÍSKA

Dáma, mlýn i skládání puzzle. Děti soutěžily o Víseckého koníka

V rámci dětského dne, který pořádalo občanské sdružení Víska, se o proběhlém víkendu soutěžilo v místním kulturním domě v deskových hrách. Turnaj započal v sobotu odpoledne oblíbenou hrou mlýn. Poté následoval turnaj v klasické dámě a jako poslední se soutěžící utkali ve skládání puzzle. Občanské sdružení pořádá turnaj pravidelně a zatím se vždy podařilo díky dobrovolníkům sehnat dostatečný počet šachovnic a figurek, aby mohli hrát všichni soutěžící najednou. První tři hráči v každé kategorii byli odměněni věcnými cenami, vítězové získají navíc Víseckého koníka. Další akcí, kterou občanské sdružení připravuje, je vzpomínkové odpoledne, kdy si místní i chalupáři připomenou ničivé povodně.

RADIMOVICE, RÁDLO

V Radimovicích nepoteče pitná voda, v Rádlu zas nepůjde elektřina

 Odstávky vody a elektrického proudu čeká tento a příští týden obce v regionu. V Radimovicích nepoteče voda zítra od 8:30 do 13:00. Série odstávek pak čeká Rádlo, kde nepůjde proud v okolí zahrádek ve středu 17. června od 12:00 do 15:00, v okolí zastávky Českých drah, kostela, školy, Autodpravy, obecního úřadu a hřiště nepůjde v neděli a pondělí od 6:30 do 17:30. Odstávka elektrického proudu zasáhne také obyvatele Mílířů, bez proudu se budou muset obejít v neděli 21., pondělí 22. a sobotu 27. června. Přesné lokality odstávky budou označeny vylepenými oznámeními dodavatele elektrického proudu.

LIBEREC

Navrhujte osobnosti Libereckého kraje

Už jen necelé dva týdny mají lidé na to, aby nominovali osobnosti Libereckého kraje na prestižní Cenu hejtmana. Nominovat osobnosti, které si za své celoživotní úsilí nebo mimořádný počin poctu zaslouží, mohou zájemci ještě do 30. června. „Letos již potřetí mají občané možnost navrhnout osobnost, která by si za své celoživotní dílo či významný čin zasloužila ocenění Pocta hejtmana Libereckého kraje. Pokud je ve vašem okolí někdo, kdo si podle vašeho názoru zaslouží být oceněn, prosím, zašlete nám svůj návrh," vyzývá hejtman Martin Půta. Své návrhy můžete vyplňovat do formulářů umístěných na www.kraj-lbc.cz, a to nejpozději do konce června 2015. Ocenění lidé musí být spjati s Libereckým krajem, buď se na území kraje narodili, žijí, s Libereckým krajem je dlouhodobě spjato jejich působení, život, dílo, činnost, nebo jejich jednání reprezentuje v určité oblasti Liberecký kraj a pomáhá jeho věhlasu a dobrému jménu. Dosud bylo oceněno 48 osobností. Slavnostní vyhlášení se uskuteční den po státním svátku, 29. 10. 2015 v Oblastní galerii Lázně Liberec.

JILEMNICE

Stromem roku může být tisíciletá lípa v Tatobitech nebo lípy v Jilemnici

O letošní ocenění Strom roku soutěží hned dva stromy z Libereckého kraje. Tatobitská tisíciletá lípa je mezi dvanácti finalisty stejně jako Lípy u Karla Velikého nedaleko Jilemnice. O vítězi rozhodnou hlasující, kteří mohou podpořit svého favorita na stránce www.stromroku.cz nebo skrze sms zprávy. Hlasování poběží až do 10. října a vítěz bude vyhlášen 20. října u příležitosti oslav Dne stromů.