Odkud pocházejí obyvatelé Liberce? Genetika napoví. Dozvíte se dnes

Jsme potomci zmrzlého muže Öetziho, dávných Keltů, kočovných kmenů z Asie nebo sousedních Němců? Přišli naši potomci z Lužice nebo od Prahy? A byli to vůbec Slované? Doklady pro první osídlení Liberce nejsou prakticky žádné, archeologické nálezy z doby před třináctým stoletím jsou mizivé. Odkud přišli lidé, kteří libereckou kotlinu osídlili? Odpověď na to se bude snažit dát přednáška o genetickém původu Liberečanů, která se koná dnes od 18.00 hodin v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Poutavého vyprávění o genetice, stěhování národů a archeologii se ujmou genetik RNDr. Daniel Vaněk a archeolog Severočeského muzea v Liberci Petr Brestovanský. Akce je součástí přednáškového cyklu Zapomenutý Liberec, který pořádá obecně prospěšná společnost Archa 13.

Jak hájit svá práva se dozvědí lidé přímo od ombudsmanky Šabatové

Zítra navštíví Liberec veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Dopoledne stráví na jednání s Libereckým krajem, odpolední program ale bude patřit především lidem. Informačně-diskuzní setkání se Šabatovou a jejím týmem proběhne od 17:00 hodin v Krajské vědecké knihovně v Liberci. „Začneme interaktivní scénkou s tématem sociální péče o stárnoucí rodiče a s tím spojenými problémy. V následné diskuzi s veřejnou ochránkyní práv a právníky se dozvíte, jak řešit problematické životní situace, např. problémy v zaměstnání, evidenci na úřadu práce, vyřizování sociálních dávek, zajištění sociálních služeb…," vysvětluje Dagmar Weisbauerová z Kanceláře veřejného ochránce práv.Vstup na akci je volný.

Aquapark v Babylonu nabídne novou kvalitu i další příběhy Julese Verna

Po téměř třítýdenní částečné odstávce se ve čtvrtek 21. května otevře aquapark v Centru Babylon. Modernizovalo se především technické zázemí, které nyní poskytne lepší kvalitu vody a vzduchu. „Vylepšení se dočká v průběhu června také interiér, který ozvláštní působivá malba z dílny malíře Rudolfa Wronky. Ten již několik let mění vzhled interiéru do podoby světa z příběhů Julese Verna a nyní ho návštěvníci mohou vidět při práci," popisuje novinky generální ředitel Centra Babylon Daniel Vajner.

Liberec hostí ode dneška dechaře

Ústřední kolo soutěže Základních uměleckých škol ve hře na dechové nástroje hostí v tomto týdnu Liberec. Hudební klání mladých muzikantů začne 21. května v prostorách liberecké ZUŠ a vyvrcholí v neděli 24. května závěrečným Koncertem vítězů od 10:00 hodin. „Jde o jednu z největších celorepublikových soutěží ve hře na dechové nástroje a i Liberecký kraj má v těchto kolech úspěšné děti. Jejich vystoupení si určitě nenechám ujít, zajímají mě i profesně," uvedla Alena Losová, radní Libereckého kraje. V závěrečném vystoupení uslyší hosté doslova profesionální výkony nadějných hudebníků. Koncert se uskuteční ve velkém sále ZUŠ Liberec, ve Frýdlantské ulici.

DOBRÁ ZPRÁVA

V Českém ráji se koncem týdne koná tradiční Den koní. Na Dvoře Borčice ve Všeni u Turnova se v sobotu 23. května uskuteční oslava ušlechtilých zvířat, která se koná každoročně již od roku 1992 a patří k oblíbeným stálicím zemědělských akcí. „Akce je příležitostí k setkání milovníků a příznivců koní a zároveň je ukázkou chovu těchto ušlechtilých zvířat v našem kraji a samozřejmě i sportovních úspěchů a umění jezdců," uvedl Josef Jadrný, náměstek hejtmana pro resort životního prostředí a zemědělství. Zajímavý program, který začíná ve 13:30 hodin, je podle organizátorů zaměřený především na děti. Návštěvníci se dozví informace o chovu koní, uvidí ukázky různých jezdeckých stylů, připravena je soutěž a projížďky na koních. Vrcholem odpoledne pak budou křtiny hříběte.