LIBEREC

Přeplavte kanál La Manche, v bazénu

Pro mnoho plavců je kanál La Manche mezi severní Francií a Velkou Británií něco jako zdolání Everestu. Ne každý je schopen 36 kilometrů, které dělí obě pobřeží, přeplavat, natož na takový výkon jen pomyslet. Když ale na to není člověk sám, dá se to zvládnout, i když už je v důchodovém věku. Komunitní středisko Kontakt Liberec takovou možnost nabízí. Zapojilo se totiž do celostátního projektu Přeplavte kanál La Manche. Každé přihlášené město se tak snaží pomyslně přeplavat kanál La Manche. Každý uplavaný metr se počítá, a tak liberečtí senioři sčítají své metry a společně už jich uplavali 23 000. Akce probíhá do 31. ledna a cílem je podpořit pohybové aktivity u seniorské veřejnosti. Právě plavání je totiž podle lékařů pro seniory jedním z nejvhodnějších druhů pohybu: posiluje srdce a krevní oběh, snižuje riziko infarktu. Zájemci se mohou hlásit v Centrálním klubu seniorů (Palachova 504/ 7), kde získají podrobnější informace.

JIZERSKÉ HORY

Motoristé, pozor!

Mrholení a následné ochlazování. Kombinace, na kterou by si měli dát pozor zejména motoristé. Teploty v horách klesají v noci pod nulu, silničáři proto doporučují zvýšenou opatrnost. V polohách nad 800 metrů nad mořem mohou dešťové srážky přecházet ve sněžení. Hlavní tahy jsou většinou jen holé a mokré. Na silnicích nižších tříd hlavně v horských oblastech leží zledovatělá vrstva ujetého sněhu a místy jsou vyjeté koleje.

HEJNICE

Masopust ve Ferdinandově

Masopustní veselí vypukne v Hejnicích a Ferdinandově už tuto sobotu 24. ledna. Jde tak o první masopustní průvod na Liberecku. Další budou až v průběhu února. Ve 14 hodin se masky sejdou před městským úřadem, kde budou žádat starostu o povolení k rejdění a korzování po městě. V půl třetí se průvod vydá do hejnických ulic. Nejprve směrem k nádraží a podél kolejí na Bílý Potok, pak k Dělnickému domu a po hlavní silnici na Ferdinandov. Průvod by měl zhruba v půl páté dorazit do výletní restaurace U Cimpla. Tam v nově opraveném sále začne v 18 hodin Masopustní veselice. Pořadatelé upozorňují, že cestou budou obtěžovány všechny automobily, na které průvod narazí, o drobnou almužnu na uspořádání masopustní trachtace. Maškary se chovají rozpustile, protože v tento den je vše dovoleno. Další nejbližší Masopust bude 7. února v Ostašově a na Dlaskově statku v Dolánkách.

FRÝDLANT

Francouzské šansony zazní ve frýdlantské osvěžovně

Do oblíbené frýdlantské kavárny se vrací hudba. Dnes od 19.30 vystoupí v útulném interiéru Jazzové osvěžovny kytaristka, zpěvačka a skladatelka Ira Mimosa z Prahy se svým repertoárem připomínajícím melancholické šansony. Ira skládá převážně ve francouzštině. Jejím hostem bude ve Frýdlantě „nejen" basista Aleš Zenkl. Ira vydala EP s názvem La lumière (Světlo) a připravuje novou desku, která se bude jmenovat La vent (Vítr). Její hudba je melancholická a skrze tóny vypráví příběhy, kterým porozumíte, i když nemluvíte francouzsky.

ČÍSLO DNE: 20

Jedenáct strážníků městské policie, kteří slouží více než 20 let, ocenil včera na liberecké radnici primátor Tibor Batthyány. Mezi vyznamenanými byly i dvě ženy, přičemž vůbec nejdéle sloužícím strážníkem Městské policie Liberec je právě žena. Dagmar Kainová nastoupila k městské policii už 1. listopadu roku 1991. Ruku všem oceněným stiskl také Kurt Malina, vedoucí územního odboru Liberec Policie ČR. „Klobouk dolů před všemi, kteří vydrží dělat tuto práci, při níž se často vypořádávají i se stresujícími situacemi, dvacet let," řekl. K tématu se ještě vrátíme rozhovorem v některém z příštích vydání.