Chrastavě vládne zase Canov

Post starosty Chrastavy znovu obhájil její dlouholetý představitel Michael Canov (SLK). Na ustavujícím zastupitelstvu byl jediným kandidátem na starostu a získal 15 hlasů z celkem 19 možných. Stejně tak zůstává na svém místě i místostarostka Zita Václavíková, rovněž za SLK. Koalici utvořili vítězní Starostové s ČSSD. Dohromady mají 12 hlasů. „Volby starosty i místostarosty jsou u nás tajné, dostali jsme tak hlasy navíc, čehož si velmi ceníme," podotýká Canov. Radnici teď čekají dva těžké úkoly. Prvním z nich je rekonstrukce sportovní haly a druhým oprava základní školy ve Školní ulici. „Jde o náročné rekonstrukce, určitě s tím budeme mít práci na celé čtyři roky," nastiňuje Canov. Kromě toho čeká Chrastavu i dokončení oprav silnic po povodních z roku 2010, v plánu je i rozšíření místních sportovišť.

Radnice v Osečné je stejná

Ve stejném složení zůstalo vedení města i v Osečné. Starostou se stal znovu Jiří Hauzer (ČSSD) a místostarostkou Helena Bušová (Sdružení pro Osečnou). „Z výsledku mám samozřejmě radost, ale čeká nás spousta práce, na oslavy není čas," komentuje Hauzer. Osečná potřebuje dokončit kanalizaci, teď probíhá první etapa. „Je to finančně náročné, náklady jsou kolem 90 milionů Kč, dostali jsme sice dotaci, ale jen částečnou, zbytek musíme někde najít sami. A při počtu tisíc sto obyvatel dostáváme od státu na přerozdělování daní tak málo, že jsme rádi, že vůbec vyjdeme,"stěžuje si Hauzer. Kanalizace je ale podle něj nezbytná, splašky z Osečné totiž tekly až do Hamru na Jezeře. „Žijeme v 21. století, není možné mít obec bez kanalizace," uzavírá Hauzer s tím, že dalším úkolem je stavba rozhledny, která se v Osečné plánuje už 10 let.

Ministr životního prostředí zhodnotí obnovu Jizerek

Na pracovní návštěvu do Libereckého kraje přijede ve čtvrtek 6. listopadu 2014 ministr životního prostředí Richard Brabec. Ministr se v Jizerských horách, postižených v poslední čtvrtině 20. století rozsáhlou ekologickou katastrofou, seznámí se současnou nápravou vodního režimu, ukázkami technických opatření na rašeliništi i s oživením oblastí chránících před povodněmi. „Na území bývalého vojenského prostoru Ralsko si prohlédne dosavadní revitalizaci tohoto území. Sanační práce se po dvouleté odmlce opět rozběhly, v letošním roce tu probíhají zásahy za zhruba 2,5 milionu korun," připomněl mluvčí Krajského úřadu v Liberci Jiří Langer. Návštěvu zakončí ministr prohlídkou státního podniku Diamo ve Stráži pod Ralskem, který provádí útlumové a sanační programy a odstraňuje staré environmentální zátěže.