Koník už nebude ostudou Hrádku

Jeden z mála tradičních hrádeckých domů dochovaných v původní podobě, kterému se říká Koník, už nebude ostudou města. První etapa náročné rekonstrukce vstupuje do závěrečné části. „Technicky nejkomplikovanější výměnu stavebních prvků v přízemí mají stavbaři úspěšně za sebou. Museli celý dům podepřít a velká část budovy tak vlastně visela ve vzduchu. Jen tak šlo nahradit většinu starých trámů a zdí. V zadní části se prostor mezi hrázděním vyplňuje směsí hlíny, slámy a koňského trusu, přesně podle původního složení. Původní krásu už získává i střecha," řekl starosta Hrádku Josef Horinka.

V Novém Městě se vrátíte do dob rytířů a princezen

Do dob dávno minulých, kdy dámy i pánové chodili v honosných róbách, se můžete vrátit o víkendu v Novém Městě pod Smrkem. Už v pátek ve dvě hodiny odpoledne tam začíná na Mírovém náměstí středověký jarmark. Rytířů i dam v kostýmech bude nepočítaně jak v pátek, kdy jarmark končí ve 20.00 hodin, tak v sobotu, kdy pokračuje od 10.00 do 16.00 hodin. Součástí programu jsou například rytířské souboje, zajištěna je zábava pro děti i občerstvení. Víkend ve znamení rytířů zakončí v sobotu v osm hodin večer šermířský ples v Dělnickém domě. Během něj bude k vidění ohňová show, napínavé šermířské klání i vystoupení břišních tanečnic.

V Chrastavě opravují památky

Také letos se chrastavská radnice snaží o postupnou obnovu drobných historických památek. „Po restaurování kašny a morového sloupu na náměstí 1. máje se na řadu dostaly i drobnější památky. Jedná se o dvě boží muka (krucifixy), a to u autobusového nádraží a ve Vítkově," informoval starosta Chrastavy Michael Canov (SLK). Součástí restaurování je rozebrání a nové usazení muk, jejich komplexní očištění, ošetření ochranným nátěrem a restaurování kovových částí. Současně budou muka doplněna o nové zlacení a na kovový kříž restaurátoři nainstalují kovový korpus Krista a nápis INRI.

Varšava dostane 300 tisíc od kraje

Liberecký kraj daruje spolku Zachraňme kino Varšava 300 tisíc korun, aby mohl dokončit první fázi rekonstrukce budovy. Spolek má budovu libereckého kina pronajatou do roku 2020 od města Liberce, které zároveň poskytlo dotaci 1,8 milionu korun na nejnutnější opravy budovy. Náklady na celkovou rekonstrukci se však pohybují v řádech desítek milionů korun, spolek se tak rozhodl, že nejprve zrekonstruuje foyer kina, kde by měla ještě letos začít fungovat nová kavárna. Rekonstrukce bude pokračovat i příští rok.

Rarita v Liberci. Ples, kde se bude poslouchat očima

Ples, který je o dost jiný, než ostatní, se připravuje v Liberci. Třeba pití si na něm budou lidé objednávat výhradně ve znakové řeči. Jde o ples neslyšících nazvaný Poslouchej očima. „Unikátnost plesu je dána především jeho konceptem. Vedle objednávání pití ve znakovém jazyce bude mít odlišné třeba i samotné zahájení. Klasické předtančení nahradí výuka základních znaků znakového jazyka," říká manažerka organizace Tichý svět, která ples pořádá, Lydie Charouzová. Naplánován je na 29. listopadu v libereckém Koloseu. Součástí plesu budou i soutěže o věci olympioniků Evy Samkové, Lukáše Melicha nebo Tomáše Pazdery. Výtěžek plesu půjde na výuku znakového jazyka pro veřejnost v Liberci.

Do Frýdlantu přijďte na Jiřího Žáčka

Na přátelské posezení s básníkem, spisovatelem a překladatelem Jiřím Žáčkem můžete zajít dnes odpoledne ve Frýdlantu. Trochu humoru, povídání a kapku dobrého vína nabídne od čtyř hodin odpoledne v městském muzeu ve Špitálku. Jiří Žáček patří k oblíbeným autorům knih pro dospělé i děti, vydal jich přes tři desítky.