Rozsvěcení stromu podruhé

Liberec - V Liberci se dnes pokusí napodruhé rozsvítit vánoční strom. O první adventní neděli se to totiž nepodařilo. Podle radnice byla na vině technická závada, příčinu elektrického zkratu ale město neodhalilo. Během týdne provedly Technické služby několik zkoušek, šance, že se strom podaří rozsvítit v náhradním termínu je tak veliká. Zklamání lidí minulou neděli bylo veliké, protože strom má mít nové světelné efekty, kterých se nedočkali. Vlastnímu rozsvěcení stromu ale bude předcházet tradiční příjezd Mikuláše s celou družinou. Na náměstí před radnici přijede v 16.00 hodin. Rozsvěcení stromu bude v 17.00 hodin. Primátor Tibor Batthyány (ANO) slibuje Liberečanům, že tento druhý pokus po selhání techniky minulou neděli už určitě vyjde. „Tentokrát mne nepovedou z radnice ke stromu zbrojnoši, ale postavy spjaté s Mikulášem, čertice s anděly. Druhý pokus rozsvícení vánočního stromu určitě dobře dopadne. Techniku jsme už několikrát vyzkoušeli. Věřím, že nám Liberečané odpustí, že se nepodařilo rozsvítit strom na první adventní neděli. Jistě však přišli na náměstí i kvůli kulturnímu programu," říká primátor Liberce Tibor Batthyány. „Po rozsvícení stromu si budu ještě asi půl hodiny povídat s lidmi u kašny o všem, co je zajímá. Kdokoli sem za mnou může přijít," dodává.

Dýňová polévka zahřála nekonečnou frontu zájemců

Liberec - Už potřetí se náměstí před libereckou radnicí rozvonělo adventní dýňovou polévkou. Akci pořádá komunitní centrum Kontakt ve spolupráci se střední školou gastronomie a služeb na Králově Háji.

„Každoročně děláme v centru na podzim dýňovou výzdobu a vždycky nám bylo líto dýně potom vyhodit. Proto vznikl nápad na adventní polévku, kterou bychom mohli zasytit co nejvíce lidí," popisuje ředitel Kontaktu Michael Dufek. A nápad se podle dlouhé fronty před výdejním stolem ujal. Někteří si byli polévku i několikrát přidat, jiní si s sebou přinesli krabičky a polévku si odnesli domů. „Uvařili jsme celkem čtyři várnice a vidíte, během chvíle jsou pryč," usmíval se nad spokojenými strávníky Michael Dufek. „Dýňovou polévku jsem nikdy předtím nejedla a jsem překvapená, jak je dobrá," prozradila Marie Novotná. Kromě plných talířů si lidé mohli odnést i recept a hlavně dobrou náladu, kterou jim polévka na tváři vykouzlila.

K Adventu patří i koncerty

Zpříjemnit si adventní čas můžete i účastí na některém z koncertů. Ve Světlé pod Ještědem vystoupí v sobotu od 17.00 hodin pěvecký sbor Ještěd se svým vánočně laděným programem. Koncert se koná v kostele sv. Mikuláše. Za hudbou se můžete vypravit i do Kryštofova Údolí, do kostela sv. Kryštofa, kde mají adventní koncerty už dlouholetou tradici. Druhou adventní neděli tam vystoupí muzikanti Eva Myslivcová a Ondřej Valenta se svými hosty. Začátek v 18.00 hodin. V obřadní síni liberecké radnice budou v neděli hned dva koncerty. První od 13.30 s kapelou Berušky, a druhý od 18.00 hodin s pěveckým sdružením Offbeat.

Advent na zámcích a hradech

Adventní čas si můžete zpříjemnit o víkendu i na hradech a zámcích. S patronkou hradní kaple, svatou Barborou, se můžete projít po Grabštejně. Můžete se těšit nejen na zimně laděné prohlídky, ale i na něco teplého na zahřátí, včetně medoviny. Kromě toho je připraven i další program jako hudba, zpěvy a další. Oslava svátku sv. Barbory proběhne v sobotu od 10 do 14 hodin. Na Grabštejn můžete i v neděli, ovšem už bez Barbory. V sobotu čeká na návštěvníky i vánočně nazdobený zámek Frýdlant. Prohlídky budou od 14 do 17 hodin. Podvečerní prohlídky připravuje na víkend i Lemberk s ukázkou vánočního slavení a zvyků šlechty, také od 14 do 17 hodin. Kdo se chce projet, může zajet do Zákup na výstavu „Vánoční panenky" od 10 do 14 hodin.

Hodkovičtí mají díky ČEZu nový chodník

Hodkovice nad Mohelkou - Skupina ČEZ výrazně přispěla na výstavbu chodníku v Hodkovicích nad Mohelkou, a to částkou ve výši 67 tisíc korun, zbytek hradilo město ze svého rozpočtu. Díky daru se podařilo vybudovat nový chodník mezi trafostanicí a garážemi průchod z Mánesovy ulice do spodní části sídliště Podlesí.

Advent s libereckým Větrníkem už zítra

Liberec - Už zítra se v libereckém Větrníku chystá adventní program pro všechny „tvořílky, kutily i hejbaly." Organizátoři pro ně připravili 7 pracovních a výtvarných dílniček,navíc slíbili otevřít autodráhu a nachystat průlezky pro malé i nejmenší v tělocvičně. program doplní irské tance a mažoretky. Start v 10 h.

Podvodník oklamal svou matku

Liberec - Trestní oznámení podala osmapadesátiletá žena na svého devětatřicetiletého syna. Na její jméno si bez jejího vědomí v loňském roce vzal u nebankovních společností úvěry v celkové výši sto devadesát tisíc korun. Zatímco jeho matka neměla o ničem ani ponětí, přišla ji obálka s dopisem, prostřednictvím kterého úvěrová společnost upomíná úhradu dlužné částky. Podvodník podle informací policie nesplatil skoro nic.

„Žena z počátku celou věc považovala za nesmysl. Obrátila se proto na policisty, kteří ji ale sdělili, že za podvodnou úvěrovou smlouvou stojí její syn," informovala o případu mluvčí policie Ivana Baláková. Podvedenou ženu synovo jednání vytočilo, souhlasila proto s jeho stíháním. V případě odsouzení mu za trestný čin úvěrového podvodu a neoprávněného nakládání s osobním údaji hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi.