Krajská nemocnice přestěhovala příjem

Liberec - V Krajské nemocnici Liberec je ode dneška uzavřen interní příjem v budově B, který slouží především pro pacienty s interními, kardiologickými a neurologickými obtížemi. Provizorně je přemístěn do 4. patra na lůžkovou stanici A. „Důvodem je budování nového urgentního interního příjmu," uvádí přednosta centra interních oborů MUDr. Tomáš Klimovič. Opatření potrvá asi dva měsíce. Nemocnice apeluje na pacienty, aby v případě chronických a dlouhotrvajících potíží využili služeb svého praktického lékaře, případně se zaregistrovali v ordinaci praktické lékařky KNL. MUDr. Jana Macková přijímá nové pacienty na Jablonecké ulici v prostorách lékařské služby první pomoci.

Při dopravních nehodách v Libereckém kraji loni zemřelo 28 lidí.

Jedna z nejtragičtějších nehod v kraji se stala na konci roku, kdy při srážce kamionu a policejní dodávky u Doks na Českolipsku zemřeli dva policisté a další se těžce zranil. Dva lidé zahynuli na začátku prosince u Turnova, střet nepřežili řidiči osobního a nákladního vozu. Dva mrtvé si vyžádala i srážku vlaku s osobním autem na železničním přejezdu na Frýdlantsku na konci listopadu, na místě zemřel starší manželský pár jedoucí v osobním voze. Dva lidé zemřeli i 29. října, každý ale při jiné nehodě. První z nich nezvládl řízení na Jilemnicku a dalšího muže srazilo v Turnově auto při couvání.

Kraj schválil dotaci pro Frýdlantsko

Frýdlantsko - Krajští zastupitelé odsouhlasili příspěvek pro Mikroregion Frýdlantsko ve výši 712 tisíc korun. Peníze půjdou na pořízení analýzy celého povodí Smědé. Projekt má řešit, jak udržet vodu v krajině, aby nepáchala při povodních tak velké škody. Kvůli analýze se obce v mikroregionu rozhádaly a většina od ní chtěla odstoupit právě z finančních důvodů. Podle hejtmana je ale analýza pro Frýdlantsko potřebná, a tak prosadil, aby kraj obcím přispěl. Souhlasili všichni zastupitelé. Peníze přislíbil i Státní fond životního prostředí.

Za vysvědčení do iQlandie zdarma

Liberec - Liberecká iQLANDIA připravila na čtvrtek 29. ledna pro školáky speciální akci. Ti, kteří přinesou do pokladny ukázat vysvědčení, získají druhý vstup zdarma. „Selekci na jedničkáře a pětkaře neděláme, odměnu si za půl roku práce zaslouží všichni studenti. Proto ti, kteří u poklady předloží aktuální vysvědčení, obdrží k jednomu placenému vstupu lístek zdarma. Stejnou akci v tentýž den pořádáme i v sousedním iQparku, který je převážně určen dětem do 10 let," říká Jana Pivoňková z iQLANDIE. Na začátek února jsou v science centru připraveny celodenní aktivity s Lego roboty nebo na pravou Chemii lásky, kterou všem zamilovaným návštěvníkům předvede na Valentýna popularizátor vědy Michael Londesborough.

Co frčí mezi dětmi? Potěšte školáky knížkou. U Fryče se slevou

Liberec - Za vysvědčení knihu. Heslo z legendárního večerníčku O klukovi z plakátu nemusí být zdaleka minulostí. Ačkoliv učitelé tvrdí opak, děti čtou. Potvrzuje to i knihkupec Martin Fryč. O knížky pro děti je podle stále zájem. U všech věkových kategorií, od nejmenších po teenagery. Pro ně i pro jejich rodiče teď navíc knihkupectví připravilo kromě lákavých titulů i další lákadlo v podobě slev za vysvědčení ve výši 15 procent. Jedničkáři a ti, kdo mají vyznamenání, dostanou knížku dokonce se slevou 20 procent. Ode dneška až do 3. února.

„Vysvědčení je příležitost, kdy můžete odměnit své princezny a pány kluky nebo udělat radost svým náctiletým za jejich půlroční školní práci," dodává Martin Fryč.

A co patří v současné chvíli mezi největší taháky? U těch nejmenších stále boduje nezapomenutelná Astrid Lindgrenová a její Lotta z Rošťácké uličky. Nasmějí se u ní děti i dospělí. „Lottu čteme už v druhé generaci, stejně jako Děti z Bullerbynu od stejné autorky," potvrzuje mi jedna z maminek. Starší děti podle knihkupců prý nejraději sáhnou po Společenství klíčníků a u studentů prý boduje úspěšný Deník Nickova syna Scotta Twispa Furt v hajzlu.

Pohled očima dospívajících na svět pak slibuje i současná žhavá novinka od místního autora s názvem Záhada harcovských kolejí o trojici studentů a jejich pouti vysokoškolským životem.

Frozenfest proběhne už tuto sobotu

Liberec - Lidové sady hostí už tuto sobotu legendární hudební nadílku Frozenfest. 31. ledna vystoupí na open-air koncertě kapely Running Sushi, Soundstain, Supermarket Quartet, Kabája a Drobný za bůra. Oficiální program začne v 17 h a bude pokračovat do pozdních večerních hodin. Vstupné je 90 Kč.

Darujte dětské knize druhý život

Liberec - Komunitní středisko Kontakt Liberec se zapojilo do projektu „Druhý život dětské knihy," jehož cílem je sbírat dětské knihy, které mohou dále posloužit dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí. „Věříme, že společně umožníme mnoha dětem si přečíst vlastní knihu a také si k ní najít potřebný vztah. Zájemci, kteří chtějí pomoci, mohou dětské knihy odevzdat v Centrálním klubu seniorů v Palachově ulici v Liberci," vysvětlila koordinátorka projektu Marie Matějíčková z libereckého Kontaktu. Sběr knih bude podle Matějíčkové probíhat do odvolání.