Kam chodí v Liberci nejraději turisté?

Zoologická zahrada v Liberci byla loni nejoblíbenější atrakcí v Libereckém kraji. Navštívilo ji 423.700 lidí. Je desátou nejnavštěvovanější atrakcí v zemi. Do dvacítky nejnavštěvovanějších turistických cílů v Česku se z Libereckého kraje dostalo ještě liberecké zábavní Centrum Babylon, jehož akvapark a další atrakce přilákaly loni 360.800 návštěvníků. Vyplývá to z informací agentury CzechTourism.

Zoologická zahrada v Liberci je nejstarší českou zoo, letos už je otevřena 95. sezonu. Vznikla v údolí potoka v Lidových sadech na podzim roku 1919. Dnes chová kolem 950 zvířat ze 170 druhů. Před několika dny otevřeli v zoo nový vchod a změnila se i prohlídková trasa. Areál se rozrostl o hektar a přibyl nový hospodářský pavilon.

Den bez aut! Vyjeďte do města na kole

Liberečtí cyklisté dnes vyjedou od radnice na 7 kilometrů dlouhou jízdu ulicemi města. Chtějí tak podpořit cyklistickou dopravu v Liberci. „Budeme rádi, když se přidáte a společně ukážeme, že nás je dost na to, abychom byli respektováni," říkají organizátoři. Sraz na cyklojízdu je v 17 hodin. Pořadatele poznáte podle reflexní vesty s logem Cyklistů Liberecka. „Cyklojízda není demonstrace, ale slavnost. Proto nazdobte sebe, svá kola, koloběžky a jakákoliv jiná bezmotorová vozítka a přijeďte. Nápaditost se cení," vzkazují cyklistům.

Od radnice se pojede hromadně volným tempem ulicemi města. Podzimní cyklojízda se tradičně koná k připomenutí mezinárodního týdne mobility a jeho posledního dne Dne Bez Aut. Před Cyklojízdou bude na náměstí Dr. E. Beneše stánek, u kterého si cyklisté budou moct vyrobit ozdoby nebo nápisy na kolo, pokud to nestihli doma.

Na univerzitě zítra vrcholí nová soutěž Oděv a textil

Nová soutěž v oděvnictví, která má přilákat mladé lidi k tvorbě oděvů a zájmu o textil, vyvrcholí zítra v prostorách Technické univerzity v Liberci. Soutěž nazvanou Oděv a textil, Liberec 2014 pořádá Střední průmyslová škola textilní v Liberci a rozdělila ji na část určenou základním školám a část určenou středoškolákům. Zatímco žáci předvedou výrobky s textilem na volné téma, středoškoláci z celé země už musejí představit hotové oblečení. A to buď v kategorii Taková/takový jsem já nebo I technická textilie dokáže obléknout. Finálové klání začíná v půl desáté v prostorách budovy M liberecké univerzity. Děti ze základních škol se budou prezentovat od 10 hodin, středoškoláci v první kategorii od 11.30, ve druhé pak od 13.30.

Frýdlant ušetří 460 tisíc ročně

Téměř půl milionu korun ročně ušetří v příštích dvanácti letech Frýdlant. Městu se totiž podařilo vyjednat slevu na úrocích investičního úvěru. Úvěr si Frýdlant musel vzít v roce 2010, aby zakoupil čističku odpadních vod od zkrachovalé textilky SLEZAN. „Protože stát neposkytl Frýdlantu bezúročnou půjčku, musela se koupě za 40 miliónů korun realizovat přes bankovní úvěr s poměrně vysokou úrokovou sazbou," říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Tu se teď podařilo snížit. Celkem tak Frýdlant ušetří na úrocích 5 milionů a 400 tisíc korun.