Šestý ročník módní show na Sychrově nesl název Noc na zámku. Neprofesionální modelky a modelové předváděli historické šaty i spodní prádlo.

Současné módní trendy spodního prádla i večerních šatů poté představily profesionální krásky. Svátek módy také pomohl dobré věci. Výtěžek dostaly děti z dětského domova.

Vstupné dostane dětský domov

„Letos jsme přehlídku pořádali pošesté. Každý rok zvolíme jiné téma po dohodě se zámkem. Výtěžek věnujeme dětskému domovu v Mladé Boleslavi. Vždy si určíme jedno téma, ke kterému hledáme historickou módu i módu současnou a autorskou. Letos na jaře jsme třeba měli téma svatby od padesátých let do baroka. Samozřejmě jsme pak představili šaty ze současného svatebního salónu," vysvětlila pořadatelka Hana Vignerová.

V historické části přehlídky poznali diváci vývoj dámské i pánské módy od doby barokní po padesátá léta.

„Původně jsem památkářka a dostala jsem se k historickému kostýmu. Zároveň moje babička a děda byli švadlena a krejčí. Můj názor je, že se stále kopírují střihy a neustále módní návrháři vycházejí z historického tématu. Historie je inspirací módy současné. Mám ráda protiklady a toto prostředí svádí k tomu trochu provokovat a dát sem něco moderního," uvedla Vignerová.

„Pro módu padesátých let jsou typické krásné vlněné materiály, široké sukně podložené spodničkami, lodičkový výstřih, živůtky na tělo zdobené vyšíváním. Je to móda, která se nosí dnes. Padesátky jsou trendové."
Hana Vignerová, historický oděv, choreografka

První část přehlídky představila módu od padesátých let do roku 1900. „Část šatů je po mých předcích a jsem také známá tím, že mi lidé šaty nosí. Ty si potom spravím a zrestauruji. Až do roku 1900 máme původní kolekci. Ani nemám klasické modelky, ale dívky a chlapce, kterým šaty padnou a sedí jim typově," řekla organizátorka show.

Historická část přehlídky byla rovněž zajímavá tím, že modelky a modelové při předvádění hráli trošku divadýlko. „To je naše taková specialita. Řekla bych, že to ani nikdo jiný na přehlídce nedělá," prozradila Vignerová.

Padesátky jsou trendové

Historicky, a přesto stále aktuálně, působily úplně první modely z padesátých let.

„Pro módu padesátých let jsou typické krásné vlněné materiály, široké sukně podložené spodničkami, lodičkový výstřih živůtky na tělo zdobené vyšíváním. Například první šaty byly kolem průramků a kolem výstřihu celé vyšívané. Dámy nosily klobouček nebo nějaké doplňky do vlasů. Je to móda, která se nosí dnes. Padesátky jsou trendové," upřesnila Hana Vignerová.

Na historickou módní show kontrastně navázala autorská přehlídka Olgy Vinogradové, kolekce francouzské módy salonu Arabella Fashion a také luxusní noční prádlo společnosti Matějovský.

„Olga Vinogradová vystudovala v Moskvě práva. V době, kdy se s manželem přestěhovala do Čech, začala šít šaty. Když byla na mateřské, udělala si oděvní školu a v Moskvě vyhrála několik přehlídek. V Rusku soutěží s muslimskou módou. Dnes tu představila jinou z čistého hedvábí," dodala Hana Vignerová.