Divadelní hra, jež je snímku předlohou, je ostřejší v polohách vážných i v humoru a více akcentuje historické souvislosti léčby královy poruchy řeči.

„Celý příběh je silný, velice dojemný a lidsky zvláštní. Film to vypráví rozvlekle, soustředí se i exteriéry, divadlo toto nemůže ukázat, je sevřenější. Dává více důraz na společenské kontrasty, trapasy, chování postav, jsou tam ostřejší konflikty. Příběh se odehrává na historickém pozadí. Politici se bojí, aby král nepůsobil rozkladně v době, když proti němu stojí řvoucí Hitler, který je milovaný masami. Nemohl proti němu stát koktající král," vysvětlil dramaturg Martin Urban.

Zpracoval deníky

David Seidler, americko-australský scénárista, před mnoha lety zpracoval tajné deníky krále Jiřího VI. Psal v nich o svých logopedických problémech v době, kdy se nečekaně stal králem a Anglie spolu s celou Evropou byla cílem agrese nacistického Německa. Královna-matka, manželka Jiřího VI. a matka současné královny Alžběty II., uveřejnění deníků v jakékoliv podobě nedovolila. K uvedení jejich přepracování do podoby divadelní hry mohlo tak dojít až po její smrti.

KRÁLOVA ŘEČ. Divadelní verze se podle něj oproti filmu více soustřeďuje na základní linku příběhu, je ostřejší v polohách vážných i v humoru a více akcentuje historické souvislosti léčby královy poruchy řeči.

„Divadelní hra je historicky věrná, téměř dokumentární. Rozdíly jsou vlastně dané základní odlišností divadla a filmu. V divadle sledujete postavy naživo, ne na plátně jak stíny. Divák je účastníkem děje, postavy ho do něj vtáhnou," dodal Urban.

Země v době královy korunovace je před začátkem válečného konfliktu a zoufale potřebuje silného nekoktajícího vůdce. Proto králova žena Alžběta domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči, Australanem Lionelem Loguem.

Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. Vše směřuje k projevu, jímž Anglie vyhlašuje Německu válku a který musí vyburcovat lid a ujistit ho, že jeho král stojí jako symbol Anglie pevně na svém místě. V hlavních rolích se divákům představí Zdeněk Kupka, Martin Polách, Lenka Langová nebo Markéta Tallerová.

Postavy a herci

Bertie, vévoda z Yorku Zdeněk Kupka

Lionel Logue, logoped Martin Polách

Alžběta, vévodkyně z Yorku Lenka Langová

Myrtle, Lionelova žena Markéta Tallerová

Cosmo Lang, arcibiskup Ladislav Dušek

Winston Churchill, politik Václav Helšus

Stanley Baldwin, ministerský předseda Jaromír Tlalka

Král Jiří V., otec Bertieho a Davida Jindřich Khain

David, princ velšský Tomáš Impseil

Walis Kateřina Vydrová

Ředitel BBC, Režisér, Lékař, Hlasatel BBC

externisté

David Seidler: KRÁLOVA ŘEČ

Skvělá hra, podle které byl natočen slavný film

Divadlo F. X. Šaldy, Liberec

První premiéra: Pátek 22. listopadu od 19 hodin

Druhá premiéra

Sobota 23. listopadu od 19 hodin

Reprízy: Středa 27. listopadu

Čtvrtek 26. prosince