Dá to práci, ochutnat ze 451 vzorků marmelády. A ne jen tak ledajakých. Kromě tradičních višní, jahod či meruněk si návštěvníci 4. ročníku Kunratické JamParády mohli vychutnat exotiku v podobě marmelády z manga s ananasem a rumem nebo z moruší. Nechyběly ovšem ani speciality z kdoulí, dýní, bezinek nebo rajčat a cukety.

30 KATEGORIÍ, STOVKY DRUHŮ

Letos mohli účastníci soutěže bojovat o prvenství v celkem 30 kategoriích. „Základ tvořily čtyři, ale pokud přišlo víc než šest vzorků od více než tří účastníků, vznikne nová kategorie," vysvětlil zakladatel soutěže Jiří Poděbradský. A tak se kromě jahodové, borůvkové či rybízové bojovalo o umístění třeba v kategorii dýňové, kdoulové nebo kategorii exotika zelenina. „Někdy ale přijde vzorek z tak exotického ovoce, že ho musíme vyhledávat na wikipedii," prozradil starosta Kunratic Milan Götz.

Své slovo měli kromě odborné poroty v soutěži návštěvníci. Ti nakonec rozhodli o prvenství borůvkové marmelády s portským Ondřeje Lukeše. Profesí finančník pochází z kuchařské rodiny. „Původně jsem začal vařit marmelády jako dárky pro své přátele a známé. Vítězství pro mě bylo opravdu velké překvapení, popravdě jsem čekal, že zvítězí někdo z místních. To, že jsem dostal nejvíc puntíků právě já, je pro mě důkazem, že moje marmeláda opravdu chutnala," dodal vítěz.

„Bylo to jen o pár bodů s verdiktem poroty, ale návštěvníci nás nakonec přehlasovali. Oproti nám mají tu výhodu, že neochutnávají a nehodnotí pouze čísla, ale i názvy vzorků, a když si přečtete, že je v něčem kapka alkoholu, tak vám to zkrátka chutná víc," směje se Jiří Poděbradský.

Na druhém místě skončila marmeláda z černé moruše, kterou její autorka, Jana Nováková zaslala do Kunratic až z Lanzarotte. Rozhodně ale nebyla nejvzdálenějším účastníkem. „Tím byl vzorek až z Filipín, od Čechů, kteří se o nás náhodou dozvěděli," prozradil Jiří Poděbradský. Podle starosty Milana Götze jde o rodinu, která na Filipínách zřídila nadaci pomáhající tamním školákům.

Kunratická JamParáda je největší akcí svého druhu nejen u nás, ale i v celé Evropě a podle organizátorů patrně i ve světě. „Marmelády se nevaří všude na světě, ale z toho, co jsem dohledával, nikde se soutěž v takovém rozsahu jako naše, nepořádá," řekl Poděbradský. Výjimkou je podle něj britská soutěž Marmalade Awards v Londýně. „Ale tam hodnotí jen marmelády vařené z citrusů," doplnil Poděbradský, podle něhož se kunratické JamParády pravidelně účastní i několik nositelů ocenění z této britské soutěže, včetně vítěze Ondřeje Lukeše.

KUNRATICE SVĚTOVÉ CENTRUM MARMELÁD

„Věřím, že se za pár let stanou Kunratice jakýmsi „etalonem" marmelád a kdo bude chtít ve světě s marmeládou něco znamenat, bude se muset ohánět certifikátem z naší JamParády," říká zakladatel tradice, která malou obec u polských hranic zviditelnila nejen na mapě České republiky, ale i na mapě gurmánů z celého světa.

Ochutnat ty nejlepší marmelády mají ale lidé zatím šanci právě jen v rámci marmeládového svátku JamParády. V obchodech jsme zatím bohužel až na výjimky odkázáni na kvalitní marmelády ze zahraničí nebo lacinou domácí produkci jablečných směsí s příchutí ovoce. „Jsme bohužel sami proti sobě, pokud by někdo chtěl tyhle dobré marmelády prodávat, musí mít povolení hygieny, a to už obnáší spoustu komplikací. Je to škoda, lidé tu chtěli marmelády nakoupit, ale to bohužel zatím není možné," dodává Poděbradský.

Jedinou možností je získat dobrou marmeládu jako dárek od některého z oceněných. Například od čtyřnásobné nositelky skleněné plastiky, Andrey Götzové. Shoda jmen není náhodná. I starostovu ženu totiž marmeládománie pohltila. A teď dělá vařením marmelád radost sobě i druhým. „Marmelády jsem začala vařit kvůli Jirkovi Poděbradskému, když přišel s tím nápadem. Pak mě to začalo bavit a dnes mě těší, když mohu své marmelády rozdávat přátelům jako dárky, to mi dělá velkou radost," usmívá se čtyřnásobná vítězka. Letos si odnesla 1. cenu v kategorii peckovin za marmeládu z rynglí ochucenou skořicí a rumem. Loni pro změnu bodovala s marmeládou hruškovou.

Jak a kdy se do soutěže JamParáda hlásit i na jakou tradici navazuje, se můžete dočíst v pátečním vydání Deníku.