Výrobce originálních svítidel, která zdobí prestižní budovy po celém světě, sklidil úspěch hned v několika kategoriích. Kromě hlavní ceny získal první místo také v kategoriích Novostavba a Inovace a zároveň i Cenu veřejnosti.

„Jsme na toto ocenění velmi hrdí. Nechtěli jsme budovat jen sídlo, ale také symbol sklářství v kraji, kde vzniklo a kde má šest set let starou tradici,“ uvedla mluvčí společnosti Anna Barochová. I proto je jedna z budov ze skla.

Cena ale podle Barochové patří především architektům – Jiřímu Opočenskému a Štěpánu Valouchovi. Ti také aspirují na prestižní cenu Stavba roku ČR a Českou cenu za architekturu. Nové sídlo Lasvitu vzniklo proměnou areálu staveb se dvěma památkově chráněnými roubenkami, které doplnily dva moderní objekty. Skleněný dům pokrývá průsvitný bílý plášť z tvarovek skla, které firma vyvinula přesně na míru projektu.

Citlivou rekonstrukci areálu ocenilo vedení kraje také v soutěži Památka roku, kterou v sobotu převezme vedení firmy od krajské radní pro kulturu a památkovou péči Květy Vinklátové. „Sídlo Lasvitu je výjimečné nejen tím, že se jeho plášť skládá ze skleněných šablon a odkazuje tak na tradici sklářství v regionu, ale také propojením se skvěle rekonstruovanou památkou podstávkového domu. Čistotou skleněného pláště, jednoduchostí tvaru a jeho respektu k okolní zástavbě nevyčnívá, ale naopak podtrhuje její památkovou hodnotu,“ zhodnotila Vinklátová.

Soutěž Karla Hubáčka na facebooku

Kromě Lasvitu bodovaly v soutěži i některé další stavby. V kategorii Rekonstrukce uspěl pivovar ve Cvikově, cenu za účast v juniorské kategorii si odnesla Pera Kučerová za spolkový dům v Chrastavě. Ocenění hejtmana získal zámek Doksy a zvláštní ocenění poroty obdržel secesní bytový dům v Korejské ulici v Jablonci za příkladný přístup společenství vlastníků o historický dům. V kategorii osobností si cenu odnesl Ivo Sušický, který se podílel na vzniku jedné z nejvýznamnějších vodárenských soustav v regionu.

Loni nadchla školka

Cena Karla Hubáčka o nejlepší stavbu roku uděluje Liberecký kraj už od roku 2004. Pořádá ji společně s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví. Loni získala ocenění stavba mateřské školy na Nové Rudě v Liberci v minimalistickém stylu od architektů Petra Stolína a Aleny Mičekové, která později zabodovala i v celostátní soutěži. Letos se do soutěže přihlásilo celkem 45 staveb a projektů.

Ceny pro vítěze kategorií vyrobila opět Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Železném Brodu podle návrhu studenta Romana Mareše.