Objížďka vede po dobu oprav po dálnici D10, a to od exitu Ohrazenice k exitu Březina. „Z tohoto důvodu je tato část dálnice pro objížďkovou dopravu bez poplatku,“ uvedl vedoucí odboru dopravy turnovské radnice Pavel Vaňátko.

Na sociálních sítích se ale objevily informace o tom, že se i v tomto zhruba devítikilometrovém úseku pohybují celníci, kteří řidičům udělují pokuty za jízdu bez dálniční známky. Podle mluvčího libereckého Celního úřadu Martina Stočese se ovšem jednalo pouze o ojedinělou událost, která se stala nedopatřením. „Celní úřad věc řeší a řidiči bude pokuta v nejbližších dnech vrácena. Jedná se o jednu politováníhodnou událost, za kterou se řidiči omlouváme,“ řekl Stočes.

To, že je možné cestovat bez dálniční známky, mluvčí potvrdil. „Tento úsek mohou řidiči využívat bez kuponu a pokuta jim nehrozí. Řidiči mohou hlídku celníků v tomto úseku spatřit, jedná se ovšem jen o pohyb hlídky po komunikaci,“ dodal Stočes.

Na dalších zpoplatněných úsecích dálnice D10 je však i nadále povinnost mít dálniční kupon. Kdo ji poruší, hrozí mu pokuta až 5000 korun, ve správním řízení až 100 tisíc korun. „Loni zaznamenali celníci na zpoplatněném úseku dálnice D10 celkem 930 případů porušení právních předpisů v podobě neplatného, nesprávně vylepeného či chybějícího dálničního kuponu. Na pokutách za tento přestupek vybrali 842 900 korun,“ uvedl Stočes.

V minulém týdnu vznikaly dopravní problémy zejména na neoficiálních objízdných trasách. „Žádáme všechny řidiče, aby využívali především oficiální objízdné trasy a ulici Koškově a Nad Perchtou se vyhýbali. Osazení semaforů v těchto ulicích není možné,“ vyzval turnovský starosta Tomáš Hocke.

REKORDNÍ INVESTICE

Oprava krajské silnice na Turnovsku potrvá dva roky. Letos se bude pracovat především v Turnově v Nádražní ulici a u viaduktu pod železniční tratí a také na silnici ze Svijan do Přepeř. Jde o rekordní krajskou investici, opravy vyjdou na zhruba 205 milionů korun, z nichž většinu pokryje evropská dotace. Protože silnice prochází středem obcí, kromě kraje na opravu přispějí i ony.