Podle zástupců firmy Metrostav, která zakázku za zhruba 160 milionů korun realizuje, zbrzdily práce také opatření související s karanténou a následným povolením pro práci zahraničních dělníků. „Příjezd Slováků se opozdil o 14 dní a chybí nám i polovina stavebních dělníků z Ukrajiny. Kvůli novým opatřením na hranicích se také výrazně prodloužily dodávky některých materiálů ze zahraničí,“ vysvětlil zástupce Metrostavu. „Termín se sice posunul, ale není to posun zásadní,“ shrnul primář oddělení Jaromír Hons.

Kolaudace je v plánu v listopadu, pak se začne vybavovat interiér. V lednu se mají otevřít nové prostory krajského psychiatrického centra, které bude podle primáře naplňovat standardy psychiatrické péče hodné 21. století. A to jak po stránce koncepční, tak i vybavení a komfortu pro pacienty.

LŮŽKA PRO LIDI VE VÁŽNÉM STAVU

Tří a čtyřlůžkové pokoje bez sociálního zařízení nahradí pokoje dvoulůžkové. „Počítáme i se dvěma jednolůžkovými pro pacienty ve vážném akutním stavu,“ přiblížil primář podobu lůžkové části.

V patře zrekonstruované budovy pak bude otevřená rehabilitační část, která má sloužit pro méně závažné případy psychiatrických onemocnění či poruch a také k postupnému návratu pacientů z lůžkové části do běžného života. „Kromě klasické psychoterapie tu bude probíhat například relaxační cvičení, pracovní terapie, arteterapie a podobně,“ nastínil Hons.

Na lůžku stráví pacienti krajské psychiatrie v průměru 18 dní. „Je to mnohem méně, než je třeba v psychiatrických léčebnách, kde jsou pacienti hospitalizováni v průměru 35 dní. A to i přesto, že se tu věnujeme léčbě lidí závislých na alkoholu, která trvá déle,“ upozornil primář.

Kromě alkoholiků či lidí závislých na jiných návykových látkách, se tu věnují léčbě fobií a úzkostných stavů, poruchám nálad a organickým duševním poruchám a onemocněním.

Pacienti sem přicházejí buď s akutním problémem v rámci pohotovosti, nebo na doporučení praktického, případně odborného lékaře. Centrum bude i nadále sloužit lidem z celého regionu. Ročně jich je tu hospitalizováno kolem 700, na pět tisíc lidí se léčí ambulantně.

Ke kvalitní péči nestačí jen nové prostory. Zapotřebí je i dostatek personálu, s nímž se částečně potýká i psychiatrie. V současné chvíli tu slouží 12 lékařů, podle primáře bude nové pracoviště potřebovat dalších sedm specialistů. „Zájem mezi lékaři a psychology je, už teď se přihlásili tři. Problém je ovšem s nedostatkem sestřiček, tak jako ostatně všude,“ dodal primář.

BUDOVA SLOUŽILA JAKO PLICNÍ NEBO LDN

Stavba s typickou věžičkou mezi internou a porodnicí patří k vůbec nejstarším budovám celého roztříštěného areálu nemocnice. Pochází z roku 1895. Původně sloužila jako plicní oddělení, později jako léčebna dlouhodobě nemocných. Psychiatrie se sem dostala až po roce 1991.

Modernizace secesní budovy v nové moderní pracoviště je součástí rozsáhlého projektu modernizace psychiatrické péče, na kterou krajská nemocnice (KNL) získala evropskou dotaci. Z celkové výše bezmála 160 milionů jde z Bruselu 129 milionů, zbytek musí krajská nemocnice doplatit ze svého. V první fázi se za evropské peníze už pro potřeby krajské psychiatrie zmodernizovala první část na Husově třídě.

Vedení špitálu počítá, že by se s pomocí evropské dotace mohlo dosáhnout i na prostředky pro rekonstrukci dětské psychiatrie na Králově Háji. „I ta by si zasloužila pěkné prostředí, uvidíme, zda budou vypsány příslušné dotační tituly,“ upozornil vedoucí oddělení investic KNL Tomáš Martenek.

Ty se bohužel ale nebudou dotýkat výstavby tolik potřebného Centra urgentní medicíny. Na ně EU vypisovala dotační tituly v minulosti. Tehdejší vedení Libereckého kraje ale takovou příležitost promarnilo. To současné tak proto musí počítat s vlastními zdroji a s úvěrem.