„Projekt přijde na 149 milionů korun, přičemž 129 milionů činí dotace, zbytek doplatí nemocnice ze svého,“ upřesnil primář oddělení a zároveň lékařský ředitel Krajské nemocnice Liberec (KNL) Jaroslav Hons.

VĚTŠÍ KOMFORT PRO PACIENTY

Zatím se v bývalé budově plicního oddělení prohánějí stavební čety. Před nástupem zimy dokončují stavební úpravy, pak přijdou podle šéfa investic KNL Tomáše Martenka na řadu sítě. Poté tu vzniknou dvě zbrusu nové otevřené stanice. „Jedna bude sloužit pacientům s úzkostnými a fobickými poruchami, druhá bude sloužit pro léčbu závislostí. V této budově bude i ambulantní trakt. Jedna všeobecná a jedna specializovaná ambulance pro pacienty s poruchami nálady a pro pacienty s psychózami,“ vysvětlil primář Hons.

Součástí centra bude i stacionář pro lidi s různými psychickými problémy, kteří budou docházet na terapie, ale nebudou muset být hospitalizováni.

NOVINKY UMOŽNÍ LEPŠÍ ZACÍLENÍ LÉČBY

Důvodem ke změnám není jen nárůst pacientů, ale i nový pohled a způsoby psychiatrické péče. „Potřebujeme rozdělit hospitalizaci na určité fáze podle stavu onemocnění. To znamená, že pokud budou potřebovat akutní péči, budou hospitalizováni na uzavřeném oddělení, ale po této akutní fázi přejdou do polootevřené rehabilitačně-terapeutické části,“ nastínil primář. Podle něj pomůže tento systém lépe zacílit léčbu podle aktuální fáze onemocnění.

V praxi to znamená, že lidé budou i nadále v určitém režimu a pod léky, ale otevřenější systém je postupně připraví na propuštění zpátky do běžného života. Podle primáře se zvýší také standard léčby. „Pokoje budou po dvou včetně sociálního zařízení. To je dnes jen málokde v republice,“ upozornil. Na stávajícím oddělení jsou některé pokoje tří až pětilůžkové. „Pacientům to zajistí větší komfort a zvýší pocit intimity,“ doplnil primář.

Nové oddělení by mělo být připraveno k nastěhování v polovině příštího roku. Pak přijde na řadu druhá fáze projektu rekonstrukce secesní budovy stávajícího oddělení krajské psychiatrie. Během ní se lůžkové oddělení dočasně přesune do budovy bývalé charity, kde bude 20 uzavřených lůžek. Hotovo má být v roce 2020.

Po rekonstrukci bude krajská psychiatrie i nadále sloužit výlučně dospělým pacientům. Dětské oddělení zůstane samostatným pracovištěm na Králově Háji v Liberci. Na stejném místě, kde je dnes, zůstane i záchytka. Ta je už nyní součástí budovy bývalého plicního oddělení. „Na tom místě kdysi býval taneční sál,“ připomněl historii budovy bývalého hostince Tomáš Martenek.

NEMOCNÝM SLOUŽÍ I JAKO POHOTOVOST

Psychiatrické oddělení krajské nemocnice v Liberci má v současné době 51 lůžek. Po rekonstrukci se jejich počet zvýší na 58. Zdejší ambulance slouží zároveň i jako pohotovost pro pacienty s akutními psychickými problémy. Otevřeno je tu sedm dní v týdnu 24 hodin denně. Ambulancemi projde ročně 4500 pacientů, zhruba 600 jich musí být hospitalizováno.

Nárůst pacientů je dán nejen vyšší zátěží a stresem. Svou daň si podle lékařů vybírá rovněž požívání návykových látek včetně alkoholu a různé další závislosti. Stejně jako v dalších medicínských oborech zvyšuje počet pacientů také lepší diagnostika, která odhalí i ty problémy, které dříve zůstaly nepovšimnuty.