GrafikaZdroj: DeníkDnes volby do zastupitelstva Libereckého kraje pokračují. Lidé mohou volit od 8.00 do 14.00 hodin. Na Českolipsku se zároveň s krajskými volbami konají i senátní. Po zavření volebních místností začne sčítání hlasů. 

První den voleb v České republice

Volby poprvé doprovázejí mimořádná hygienická opatření kvůli epidemii koronaviru. Lidé musí nosit roušky a při vstupu do volební místnosti musí každý použít připravenou dezinfekci na ruce. Povinné jsou ve volebních místnostech dvoumetrové rozestupy. Volební komise také doporučuje, aby si voliči pro úpravu hlasovacího lístku vzali vlastní psací potřeby. 

V pátek se tvořily fronty

Volební místnosti jsou většinou ve školách, hasičárnách či obecních úřadech. Hlasování je jednoduché. Do prázdné úřední obálky volič vkládá za plentou jen jeden hlasovací lístek, na kterém může zakroužkovat nejvýše 4 kandidáty. První volební den, kterým byl pátek 2. října, byl zájem u voličů vysoký a na některých místech v Libereckém kraji se tvořily fronty.

V Libereckém kraji budou volí lidé hejtmana v celkem 215 městech a obcích, rozdělených do 583 volebních okrsků. Nejméně obcí je na Jablonecku, pouhých 34. Druhým okresem s nejmenším počtem obcí je Česká Lípa. Tam je 57 obcí a měst a 149 volebních okrsků.

V libereckém okrese s 59 městy a obcemi zamíří voliči do celkem 194 volebních místností. Semily, okres s největším počtem obcí (65) má volebních okrsků 120, stejně jako okres Jablonec nad Nisou.