Do nadcházejících krajských voleb na Liberecku povede kandidátku Sociální demokracie (SOCDEM) Jan Mečl, primář a bývalý zastupitel Libereckého kraje a města Liberec. Informoval o tom web socdem.cz ve čtvrtek 20. června.

„Po 23 letech jsem skončil ve vedoucí funkci primáře a myslím si, že jsem také dostatečně vybavený zkušenostmi v politice, kde jsem aktivní od roku 2014. Proto jsem přijal přetěžký úkol – vrátit Sociální demokracii do zastupitelstva kraje,“ uvedl lídr kandidátky SOCDEM Libereckého kraje Jan Mečl.

Jako hlavní témata své kampaně zmínil nedostatek praktických lékařů a zubařů a často neúměrně dlouhé objednací doby na vyšetření. „To má přímý vliv na zdravotní stav obyvatelstva a musí se to rychle vyřešit,“ dodal Mečl.

Mečl také upozornil na problém stavu silnic v kraji, způsob jejich oprav, uzavírky a dostupnost autobusové a vlakové dopravy v menších obcích, včetně cen, které jsou pro mnoho lidí stále velká finanční zátěží. „Nezapomínáme také na bezpečí občanů. Svět se totiž mění a my musíme být připraveni,“ zdůraznil lídr kandidátky SOCDEM.

Na kandidátce Sociální demokracie najdou voliči nejen zkušené politiky, ale také nové mladé tváře, přičemž tradiční zastoupení mají ženy. „Jednotlivé kandidáty postupně představíme během prázdnin,“ informoval Mečl.

Mezi dalšími politickými stranami, které představily své lídry v Libereckém kraji, jsou například Piráti, kteří o vedení Zbyňkem Miklíkem informovali již v říjnu loňského roku. Hnutí ANO 2011 představilo svého lídra letos v dubnu – je jím semilský poslanec a neuvolněný místostarosta David Pražák. Koalice SPOLU, tvořená stranami KDU-ČSL, ODS a TOP 09, navrhla jako lídra kandidátky bývalého europoslance Edvarda Kožušníka.

Kandidátku politické strany Starostové pro Liberecký kraj povede současný hejtman Martin Půta. Také Zelení pro kraj již mají svého lídra, kterým je Milan Starec.

Přehled kandidátů se však může jěště měnit, závazná je až registrace k volbám, která proběhne až 66 dní před začátkem voleb. Oficiální přehled vydá Český statistický úřad zhruba 45 dní před volbami. Volby do krajského zastupitelstva se uskuteční 20. a 21. září.

Mohlo by vás zajímat: Kdo je Saon? Liberecký dobrodruh zkoumá opuštěné objekty a rád odzbrojuje lidi

Osmatřicetiletý David z Liberce vystupuje jako Saon. Věnuje se průzkumu opuštěných objektů a lezení na komíny. | Video: Deník/Jiří Louda