close Grafika info Zdroj: Deník zoom_in Ačkoli do uzávěrky kandidátek pro letošní krajské volby chybí necelé dva týdny, už teď je jasné, že klání o křeslo hejtmana nebo alespoň o možnost mluvit do krajského rozpočtu a jeho priorit se chce zúčastnit 13 subjektů. Krajské volby se uskuteční 2. a 3. října 2020, souběžně proběhnou také volby do Senátu. Ty se ale budou letos týkat pouze Českolipska.

Své kandidáty už zveřejnily všechny strany a hnutí zastoupené v krajském zastupitelstvu. Post hejtmana bude opět obhajovat Martin Půta za Starosty pro LK, hnutí ANO 2011 povede do voleb radní a českolipská starostka Jitka Volfová. ODS vede její krajský předseda a starosta Frýdlantu Dan Ramzer, ČSSD půjde hájit ztracené pozice v čele s Josefem Jadrným. Ten už ve vedení kraje působil v minulosti jako radní pro rezort zemědělství za Změnu pro Liberecký kraj a člen Strany zelených.

Staronový Šedlbauer

Jako při každých volbách se i v těch krajských objeví nová hnutí a sdružení. Poprvé chce do krajských voleb promluvit hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Lídrem je bývalý ředitel městské policie v Jablonci Tomáš Rakouš. Podle politologa Jana Kubáčka je nevýhodou nově etablovaných stran to, že nemají v lokální politice na co navázat. Nejsou za nimi lidé, kteří už v komunální politice něco předvedli. Musí tak sázet na celostátního lídra. „Podle mě to bude takové krajské referendum o Václavu Klausovi mladším,“ hodnotí Kubáček.

Nově vzniklé hnutí exprezidentova syna, který se odštěpil od své mateřské ODS už loni, ovšem krátce po vzniku Trikolóry podpořily některé známé osobnosti. Například bývalý liberecký primátor Tibor Batthyány nebo senátor za Jablonecko a Semilsko Jaroslav Zeman.

Dalším novým subjektem, který se bude ucházet o přízeň voličů, je hnutí s názvem Pro krajinu vysokoškolského učitele a vědce Josefa Šedlbauera. Ten na rozdíl od Rakouše může jako liberecký i krajský zastupitel navázat na zkušenosti z lokální politiky. Nevýhodou může být podle politologa Kubáčka právě jeho dosavadní politické angažmá. Jak v krajském zastupitelstvu, tak zastupitelstvu Liberce působí pod vlajkou Změny. „Myslím, že bude mít v předvolebním boji velký problém právě se svými bývalými spolustraníky. Nevýhodou může být i to, že bude bojovat o stejné voliče, na jaké cílí třeba Starostové nebo nově vzniklá koalice TOP 09, KDU-ČSL. Bude to velká přetlačovaná,“ míní Kubáček.

Voliče pak může mást i to, že zatímco Šedlbauerova strana nese název Pro krajinu, jeho bývalý stranický šéf Jan Korytář přejmenoval své hnutí na Změnu pro lidi a krajinu. Na stejné kandidátce se objevila ale i jména Zuzany Kocumové a Jaromíra Baxy, kteří se s Janem Korytářem názorově rozešli už dříve a před komunálními volbami založili hnutí Liberec otevřený lidem.

Ústřední témata letošních krajských voleb budou podle politologa Jana Kubáčka rovnou dvě. „V případě hnutí ANO to opět bude jakési „referendum“ o premiéru Andreji Babišovi. Něco ve smyslu: Přijďte zhodnotit, jestli to dělá dobře. Opozice svou kampaň naopak bude stavět na heslech typu: Museli jsme si pomoct sami, Praha je daleko či Buďme sami sobě pány,“ předvídá známý politolog.

Témata? Doprava a zdravotnictví

V případě Libereckého kraje pak podle něj bude kampaň s velkou pravděpodobností zacílena na dopravu a zdravotnictví. „A to ve zcela obecné rovině, tedy jestli budou mít lidé svého lékaře a jestli bude lékařská pomoc dostupná,“ přibližuje některé z možností.

Ačkoli strany a hnutí své kandidátky postupně zveřejňují, oficiálně si podalo přihlášku zatím pouze pět subjektů. „Nevím, jestli to letos bude jinak, ale zpravidla bývá největší nápor poslední tři dny před termínem,“ zmiňuje Pavlína Kroupová z Krajského úřadu v Liberci. Finální termín je 28. července v 16 hodin. „Pak ale mohou strany a hnutí ještě do 14. srpna měnit pořadí jednotlivých kandidátů,“ upozorňuje.

Před čtyřmi lety zvítězili s velkým náskokem Starostové pro Liberecký kraj, kteří získali 32,3 procenta hlasů a následně vytvořili koalici s hnutím ANO (17,08 %), ODS (7,91 %) a ČSSD (8,04 %). Do zastupitelstva se dostaly ještě KSČM (8,10 %), Změna pro LK (7,06 %) a koalice SPD a SPO (5,20%), které zůstaly v opozici.

Z parlamentních stran kandidovali před čtyřmi lety do krajského zastupitelstva ještě Piráti, kteří skončili se 3,26 %.

Neoficiální seznam stran a lídrů
ANO 2011/ JITKA VOLFOVÁ
ČESKÁ PIRÁTSKÁ STRANA/ ZBYNĚK MIKLÍK
ČSSD/JOSEF JADRNÝ
KOMUNISTICKÁ STRANA ČECH A MORAVY/ STANISLAV MACKOVÍK
ODS/ DAN RAMZER
PRO KRAJINU/ JOSEF ŠEDLBAUER
ROZUMNÍ/ PAVLÍNA DOHNALOVÁ
SPOLEČNĚ PRO LIBERECKÝ KRAJ/ JIŘÍ KLÁPŠTĚ
STAROSTOVÉ PRO LIBERECKÝ KRAJ/MARTIN PŮTA
SVOBODA A PŘÍMÁ DEMOKRACIE/ MICHAL ŠVARC
TRIKOLÓRA HNUTÍ OBČANŮ/ TOMÁŠ RAKOUŠ
ZMĚNA PRO LIDI A PRO KRAJINU/ JAN KORYTÁŘ