Své kandidátní listiny do podzimních voleb podalo v Libereckém kraji 13 uskupení, což je nejméně od vzniku kraje. Roli hraje spojování jednotlivých politických stran v koalice a společná uskupení. Kandidující subjekty mají teď čas na opravu a doplnění kandidátek.

Martin Půta se rozhodl obhajovat funkci potřetí v řadě

Funkci hejtmana bude už potřetí obhajovat Martin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj. Půta se už po minulých volbách stal prvním hejtmanem v kraji, který dokázal funkci dvakrát obhájit.

Kromě lídra patří mezi výrazná jména kandidátky Starostů pro letošní krajské volby tradičně pod číslem osm starosta Chrastavy Michael Canov a v první desítce jsou krajští radní Jan Sviták, Květa Vinklátová a Jiří Ulvr. Na pátém místě bude kandidovat turnovský starosta Tomáš Hocke a šestá je starostka ze Semil Lena Mlejnková, která se bude u voličů zároveň ucházet o křeslo v Senátu za okres Jablonec nad Nisou. Hned za Martinem Půtou je v soupisce Starostů starostka jabloneckého Sokola Jitka Skalická.

Mezi hlavní priority do letošních voleb zařadili Starostové pro Liberecký kraj další zlepšování stavu silnic, dostupnou a kvalitní zdravotní péči, moderní středoškolské vzdělávání a rychlé vlakové spojení z Liberce do Prahy nebo pokračování v modernizaci a rozvoji sítě zařízení sociální péče. „Ve všech těchto oblastech už dvanáct let pracujeme na tom, aby se život lidí v našem kraji měnil k lepšímu,“ řekl Martin Půta.

Cílem Starostů je zisk 23 mandátů, rádi by tedy o jeden mandát víc než ve volbách před čtyřmi lety, kdy získali 38,57 procent hlasů a 22 ze 45 mandátů v krajském zastupitelstvu. Je to poměrně odvážný cíl, vzhledem k tomu, že v nedávných volbách do Evropského parlamentu skončilo hnutí Starostové a osobnosti pro Evropu až na třetím místě.

close Popis fotky: Martin Půta - Hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Ilustrační foto. info Zdroj: ČTK zoom_in Popis fotky: Martin Půta - Hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Ilustrační foto.

Poprvé kandiduje v libereckých krajských volbách SPOLU

Kandidátku pro krajské volby v Libereckém kraji pro rok 2024 sestavila poprvé i současná vládní koalice SPOLU, ve které se spojily ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Do voleb ji povede občanský demokrat, někdejší europoslanec, v současnosti náměstek ministra průmyslu a obchodu Edvard Kožušník. Za úspěch by považoval zisk 20 tisíc hlasů, což je o něco méně, než v kraji uskupení získalo v červnových volbách do Evropského parlamentu, kdy skončilo druhé za ANO.

close Eduard Kožušník. Kongres ODS v Olomouci info Zdroj: DENÍK/Jiří Kopáč zoom_in Eduard Kožušník. Kongres ODS v Olomouci

ANO nechalo registraci na poslední chvíli, v čele kandidátky stanul David Pražák

Kandidátku ANO povede do voleb semilský poslanec David Pražák, shodl se na něm jednohlasně stranický sněm už na konci dubna. „Během těch necelých tří let Fialova vláda udělala řadu rozhodnutí, která měla negativní vliv na chod obcí i celých regionů a samozřejmě dopadla i do každodenních životů obyvatel v našem kraji. Naším cílem je vytvořit konstruktivní politickou protiváhu, která se bude za obyvatele Libereckého kraje prát i v Praze,“ uvedl David Pražák s tím, že podrobnosti k programu představí strana v průběhu srpna.

V první pětce hnutí ANO v Libereckém kraji budou kromě Davida Pražáka také českolipská starostka Jitka Volfová, jablonecký zastupitel David Mánek, liberecká radní Martina Teplá a turnovský zastupitel Jaroslav Knížek.

„Jsem přesvědčená, že jsme sestavili kandidátní listinu z lidí, kteří mají znalosti z praxe a navíc z různých oborů, což je velmi důležité. Rozvoj celého kraje bez rozdílu je pro nás na prvním místě. Jsme kraj nevelký, ale s úžasným potenciálem krajiny a šikovných lidí. Je však nutné, aby Liberecký kraj vnímal jejich potřeby a jednotlivých segmentů a tam, kde pokulhává, aby dal jednoznačnou podporu. Stal se krajem pro všechny,“ uvedla předsedkyně krajského hnutí ANO Jitka Volfová.

close Lídrem hnutí ANO do krajských voleb 2024 je David Pražák. info Zdroj: Hnutí ANO zoom_in Lídrem hnutí ANO do krajských voleb 2024 je David Pražák.

Piráty povede do voleb náměstek hejtmana Zbyněk Miklík

Piráti oznámili svého lídra do krajských voleb už na začátku října minulého roku, bude jim Zbyněk Miklík, který v současnosti působí jako náměstek hejtmana pro ekonomiku, správu majetku, investice, veřejné zakázky a informatiku a současně je zastupitelem města Turnov, kde žije. Dvojkou pirátské kandidátky je krajská zastupitelka Daniela Weissová a za ní figuruje v seznamu krajský radní pro životní prostředí a zemědělství Václav Židek.

Prioritami lídra kandidátky Pirátů patří energetická soběstačnost kraje s důrazem na obnovitelné zdroje energie, transparentní veřejné zakázky, uplatňování digitálních nástrojů pro efektivní fungování veřejné správy, hospodárné řízení investic a podpora sociálního podnikání a místních podnikatelů.

Piráti v Libereckém kraji ve volbách do zastupitelstva kraje v roce 2020 získali necelých deset procent hlasů, mají pět zastupitelů a jsou součástí vedení kraje. V letošních volbách do Evropského parlamentu ale skončili až sedmí s necelými 5,5 procenty hlasů.

close Zbyněk Miklík (47 let, náměstek hejtmana, info Zdroj: archiv osobnosti zoom_in Zbyněk Miklík (47 let, náměstek hejtmana,

Sociální demokraty chce vzkřísit emeritní primář Jan Mečl

O návrat do krajského zastupitelstva se pokusí v Libereckém kraji také Sociální demokracie, povede ji lékař a politik, emeritní primář Jan Mečl. „Po 23 letech jsem skončil ve vedoucí funkci primáře a myslím si, že jsem také dostatečně vybavený zkušenostmi v politice. Proto jsem přijal přetěžký úkol – vrátit Sociální demokracii do zastupitelstva kraje,” řekl Mečl. Hlavními tématy podle něj jsou nedostatek praktických lékařů a zubařů a také často neúměrně dlouhé objednací doby na vyšetření. “Dalším zásadním problémem v kraji je stav silnic, způsob jejich oprav, uzavírky, ale i dostupnost autobusové a vlakové dopravy v menších obcích, a to včetně cen, které jsou pro mnoho lidí stále významnou finanční zátěží,“ dodal. Sociální demokraté ve volbách před čtyřmi lety propadli a skončili se ziskem pouhých 2,16 procent.

V posledních krajských volbách v Libereckém kraji se do zastupitelstva dostali lidé z pěti kandidátek. Druhé skončilo ANO, jež má deset křesel, Piráti a ODS získali po pěti. Do zastupitelstva se dostala ještě SPD, která má tři zastupitele. Kraji vládne koalice Starostů, Pirátů a ODS, s pohodlnou většinou 32 hlasů. ANO a SPD zůstaly v opozici.

close Lékařský ředitel Krajské nemocnice Liberec MUDr. Jan Mečl info Zdroj: Deník/Zuzana Minstrová zoom_in Lékařský ředitel Krajské nemocnice Liberec MUDr. Jan Mečl

SPOLU není SPOLU PRO Liberecký kraj

Pod označením SPOLU PRO Liberecký kraj bude kandidovat koalice Svobodných a Strany soukromníků ČR jejím kandidátem na hejtmana je Jiří Klápště.

Přehled uskupení pro krajské volby v roce 2024

(Název uskupení - lídr)

 • Starostové pro Liberecký kraj - Martin Půta
 • ANO - David Pražák
 • Piráti - Zbyněk Miklík
 • SPOLU pro Liberecký kraj (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) - Edvard Kožušník
 • SPD a Trikolora - Michal Švarc
 • Zelení pro kraj - Milan Starec
 • STAČILO!, koalice Komunistické strany Čech a Moravy a České strany národně sociální - Jan Dvořák
 • SOCDEM - Jan Mečl
 • Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT - ?
 • SPOLU PRO Liberecký kraj - Jiří Klápště
 • Lepší život pro lidi - ?
 • Právo Respekt Odbornost - ?
 • PŘÍSAHA občanské hnutí - Jaroslava Pauchová

Výsledky voleb v Libereckém kraji v roce 2020 

(Název strany - výsledky - počet mandátů - letošní lídr)

 • Starostové pro Liberecký kraj - 48,89 % - 22
 • ANO 2011 - 22,22 % - 10
 • Česká pirátská strana - 11,11 % - 5
 • Občanská demokratická strana - 11,11 % - 5
 • Svoboda a přímá demokracie (SPD) - 6,67 % - 3 

Mohlo by vás zajímat: Bájný Ikaros přiletěl do Liberce. Socha zkrášluje halu vlakového nádraží

Socha Ikara od výtvarníka Rudolfa Svobody. | Video: Jiří Louda