Pokud by se krajské volby konaly tento měsíc, na Libereckém kraji by mohli slavit. Volební vítězství by si totiž odnesla současná reprezentace kraje v čele s hejtmanem Martinem Půtou.

V těsném závěsu se o druhé místo pere Hnutí Ano s komunisty, Změna zatím vyčkává na čtvrté příčce. Do krajského zastupitelstva by se aktuálně dostaly koaliční ČSSD a ODS. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti SANEP, který se prováděl v měsíci březnu.

Oproti minulému měsíci si pohoršilo favorizované Hnutí ANO. Podle analytika agentury Sanep, Ondřeje Zajíce, odrážejí nálady libereckých voličů postoj k lídrovi hnutí Andreji Babišovi a jeho kauze Čapí hnízdo. „Propad hnutí ANO, ale i koaliční ČSSD se projevil průběžně ve všech krajích, ale teprve čas ukáže, zda půjde o setrvalý stav nebo o okamžitou reakci na zmíněnou kauzu," říká analytik.

Podle politologa Jana Kubáčka ale může za ztrátou důvěry stát ještě jeden, a to poměrně podstatný důvod. Nevýrazná osobnost kandidátky na hejtmana, úřednice z Českolipska Jitky Volfové. „ANO nemá vyprofilovaného lídra. Přešlapuje na místě, jméno kandidáta se několikrát změnilo (Původně padlo jméno ředitele českolipské nemocnice Kratochvíla a spekulovalo se také o bývalém ekonomickém náměstkovi liberecké primátorky Šolcovi, pozn. redakce). „Lidé také zřejmě moc nechápou, proč když má ANO primátora, že jako nejviditelnější persona hnutí nekandiduje na hejtmana nebo alespoň není na čelném místě kandidátky, nebo u jejího sestavování," domnívá se Kubáček.

Připomeňme, že liberecký primátor a tedy i první muž Babišova hnutí v Liberci, odstoupil před několika měsíci i z pozice krajského šéfa hnutí ANO.

Korytář nebo Batthyány?

Právě spokojenost s vedením Liberce se podle politologa silně promítne, alespoň v samotném Liberci, v krajských volbách.

„Půjde o velký souboj mezi ANO a Změnou. Lidé podle mého názoru projeví svou spokojenost s vedením města a také to, zda jako skutečného primátora vnímají Tibora Batthyányho či „stínového" primátora, ekonomického náměstka Jana Korytáře," odhaduje politolog Jan Kubáček. „Myslím, že krajské volby budou hodně o libereckých tématech," dodává. Pozici Starostů podle obou oslovených zatím jednoznačně nahrává právě propad a nevyhraněnost i absence témat u ANO. Obvinění hejtmana v kauze údajného úplatku by podle politologa neměla u voličů sehrát výraznou roli.

„Samozřejmě, pokud se neobjeví něco šokujícího," dodává Kubáček. Lidé podle něj už libereckými kauzami a pseudokauzami částečně otupěli. „Kdo nemá kauzu, snad ani není veřejně činný politik," glosuje Kubáček. Podle něj má hejtman velkou výhodu v podpoře uvnitř své strany i mezi starosty obcí a měst. Volby se konají v říjnu.

Kandidáti na hejtmana

STAROSTOVÉ PRO LK

Martin Půta

ANO

Jitka Volfová

KSČM

Stanislav Mackovík

ZMĚNA PRO LK

Zuzana Kocumová

ČSSD

Pavel Svoboda

ODS

Dan Ramzer

KDU-ČSL

Miloš Krčmář