Padesát nejzajímavějších staveb vybrali odborníci do chystané publikace s názvem Stavby století Libereckého kraje, která se chystá jako další počin ke 100. výročí republiky. O které půjde, nechává už teď nahlédnout stejnojmenná výstava v liberecké Plaze.
Kromě současných i dobových fotografií a plánů se návštěvníci dozvědí i zajímavosti o jednotlivých stavbách.

Například to, že podoba výškové budovy obchodního domu Baťa byla dána předválečnou rivalitou mezi Čechy a Němci, kteří se v českém pohraničí zrovna nehrnuli prodávat pozemky pro stavby českých firem a architektů.

Výstava ale nezastupuje pouze předválečné stavby s chronicky známými funkcionalistickými vilami z Jablonce nad Nisou či tamní radnici. Vidět tu můžete i celou plejádu zajímavých staveb z pozdější doby. „Mimořádnou úroveň v historii poválečné architektury má tvorba inženýrů sdružených kolem Karla Hubáčka, autora světoznámého vysílače a hotelu na Ještědu. Právě jejich tvorba z 60. let minulého století znamenala jedno z nejslavnějších období libereckých architektů,“ připomněla náměstkyně hejtmana Radka Kotasová Loučková, která převzala nad výstavou záštitu.

Kromě Ještědu, za který Karel Hubáček získal Perretovu cenu, jakéhosi Oskara pro architekty, vyrostly jen v samotném Liberci další uznávané stavby. Mezi vybranými tak naleznete třeba pavilon F pro Liberecké výstavní trhy Miroslava Masáka, Wolkerák či terasové vysokoškolské koleje v Liberci – Harcově. Z těch novějších komise mezi stavby století nominovala jednoznačně budovu Krajské knihovny v Liberci nebo informační centrum TUL.

Výstava potrvá do 24. června. „Následně bude reprezentovat Liberecký kraj na výstavě Stavby století republiky 1918–2018 ve výstavních síních pražského Mánesa od 15. září do 10. října 2018,“ doplnila náměstkyně hejtmana. Paradoxem doby je fakt, že výstava našla zázemí právě v obchodním centru, na jehož podobu se sneslo asi nejvíc kritiky.