Liberec – Původně mělo nové krajské ředitelství stát už v příštím roce. Výstavba měla spolknout 431 milionů korun. To se nestane. Policisté zůstávají nadále roztroušeni po Liberci okolních městech.

„Úspory se dotknou i výstavby nového krajského ředitelství v Liberci. Nebude,“ uvedl ministr vnitra Radek John.

„Co se dá dělat, je to samozřejmě špatná zpráva. Mnoho policistů už teď pracuje v nevyhovujících podmínkách,“ okomentoval situaci krajský ředitel liberecké policie Milan Franko.Provoz ředitelství ve stavu, v jakém je teď, je podle něj mnohem dražší, než kdyby se stavělo. „Jsme rozděleni na několika místech, pracoviště máme dokonce v Semilech nebo Jablonci nad Nisou. Je jasné, že náklady na provoz jsou mnohem vyšší než kdybychom byli všichni v jedné budově,“ vysvětlil ředitel.

Přitom minulý ministr Ivan Langer novou budovu považoval za hotovou věc. „Krajské ředitelství bude mít budovu novou. Řešilo se jen to, zda se bude rekonstruovat, nebo stavět nově,“ uvedl před časem. Vše je tedy jinak. Nová vláda šetří a jako nejlogičtější vidí rušit novou výstavbu. Policisté tak musí zůstat v provizorních podmínkách.

O rušení stavby se dozvěděli stejně jako ostatní. Z tiskové konference ministerstva. „Nic jsme netušili, přípravné práce probíhaly normálně až do chvíle, kdy ministerstvo výstavbu odložilo,“ popsal Franko.V Liberci policisté zůstávají v ulici Dr. Milady Horákové, v Patýřské, Třebízského a na Benešově náměstí.
Komplikace bude současná situace přinášet i nadále občanům. Především v dostupnosti služeb. Podle Franka si budou muset lidé stále složitě cestovat po Liberci i mimo něj, aby mohli krajských policistů využít.

V současnosti ani není stanoveno žádné datum, kdy by stavba nového sídla mohla započít. „Podle informací, které máme, se zahájení výstavby odsunuje na neurčito,“ řekl ředitel Franko. Situace se bude řešit úpravou stávajícíh budov. Policisty čekají i další úsporná opatření. „Budeme muset sestěhovat policisty tak, že budou v kancelářích po třech až čtyřech,“ řekl Franko.

„Některé objekty jsou v takovém stavu, že nám ani nic jiného nezbyde,“ vysvětlil. Současná situace policisty mrzí. „Je nám líto, že se od výstavby nového sídla upustí. Řekl bych, že vzhledem k náročnosti našeho povolání, bychom si důstojné podmínky zasloužili. Nedá se ale nic dělat,“ zhodnotil ředitel. Liberecký kraj se dočkal svého krajského policejního velitelství 1. ledna tohoto roku po letech diskuzí. Na budovu si tak musí počkat.

Zrušená výstavba se netýká jen policistů. S kompletní rekonstrukcí ředitelství se musí rozloučit i hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Zde však budou jen omezeny finanční prostředky, v okleštěné verzi rekonstrukce proběhne