Slavnostní předání klíčů se uskutečnilo v pondělí 12. dubna a byla tím dokončena plánovaná obměna vozového parku liberecké záchranky. Liberecký kraj předal záchranářům za poslední tři roky třicet dva nových vozů. 10 nových RV vozů Škoda Kodiaq a 22 vozů RZP Mercedes Sprinter. V jiných vozech už liberecké záchranáře ve výjezdu lidé nepotkají.

Klíče od nových vozů předal v pondělí řediteli ZZS LK Luďku Kramářovi hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Jsem rád, že se nám podařilo dokončit obnovu vozového parku Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje, kterou jsme započali před třemi lety. Díky tomu mohou naši záchranáři vyjíždět na pomoc lidem v moderních sanitách. Jejich práce je nesmírně náročná, a o to víc se to projevilo v době koronavirové pandemie. Enormního nasazení zdravotníků si nesmírně vážím a chtěl bych jim velice poděkovat,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Jakkoliv bychom si pro dokončení vozové modernizace přáli větší a veřejnou akci, kde by si lidé auta mohli prohlédnout, současná situace to bohužel nedovoluje. Chtěl bych nicméně Libereckému kraji ještě jednou poděkovat, že díky jeho finanční pomoci teď už záchranka jezdí kompletně v moderních vozech,“ řekl ředitel ZZS LK Kramář.

Jarní úklid na zahradách, který nejčastěji zahrnuje pálení větví, listí a jiného odpadu, má svá pravidla.
Začal jarní úklid zahrádek. Připomeňte si pravidla pálení listí a větví

Cena jednoho nového vozu je 2 165 900 korun. Součástí této částky je pořizovací cena auta a také jeho kompletní přestavba pro potřeby záchranky.

Díky sjednocení vozového parku se sníží i náklady na další opravy a běžný pracovní život aut na záchrance. Bude jednoduší objednat náhradní díly, stejné pneumatiky nebo disky kol. „V případě defektů máme k dispozici jeden druh náhradních dílů na všechny RZP a jeden druh na všechna RV, používáme jeden druh oleje, chladící kapaliny a podobně,“ vysvětlil vedoucí dopravy ZZS LK Aleš Smetana.

Škody Kodiaq neslouží pro přepravu pacientů, ale pouze pro rychlou lékařskou pomoc, tedy dopravu lékaře k pacientovi. Vůz tak nemá lůžkovou transportní vestavbu, jsou v něm zachována jen tři místa pro pasažéry, zbytek zabírá technika. Je v něm například monitor životních funkcí, defibrilátor, plicní ventilátor či odsávačka, nebo počítač včetně tiskárny. Samozřejmostí je LED technologie a nejmodernější světelné signalizační zařízení.

Nové vozy budou do provozu předány 14. dubna na základnách v Jilemnici a Velkých Hamrech. Stará auta, která záchranka nahrazuje, ale úplně ze silnic nezmizí. Po důkladném technickém servisu budou nadále sloužit jako záložní.