Ve středu 22. května proběhlo vyhlášení 7. ročníku soutěže Kniha roku Libereckého kraje. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

Citlivě zrekonstruovaná kavárna v Kině Varšava. Foto Kino Varšava
Linserka a Varšava čekají na rekonstrukci. Město trápí uzávěrka a nezájem firem

„Letos jsme se při hodnocení knih shodli, že v jednotlivých kategoriích přibylo velmi kvalitně připravených titulů. Nejen z hlediska obsahu, ale také grafického a polygrafického zpracování,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně kultury Libereckého kraje.

Soutěž byla rozdělena do pěti základních kategorií. V kategorii Beletrie a poezie cenu získal novinář, publicista a jablonecký rodák Martin Trdla za knihu Z obou břehů/Z obu brzegów. Tento vítězný knižní titul představuje výběr z tvorby prozaiků, básníků a výtvarníků žijících na české a polské straně Euroregionu Nisa.

„Ztracená pomněnka“ poprvé v Libereckém kraji
Vitální senior dostal ocenění Zlatá pomněnka. Jako první v Libereckém kraji

V kategorii Literatura pro děti a mládež, učebnice zvítězila kniha Z ohně a písku, kterou do soutěže přihlásilo vydavatelství Albatros Media. Její autorka Lucia Magašvári se věnuje publikacím pro děti a tato vítězná kniha se zaměřuje na strašidla v Jizerských horách.

V kategorii Odborné a populárně naučné literatury vyhrála kniha českolipského rodáka Jaroslava Panáčka, nazvaná Kartounky v České Lípě v 18. až 20. století. Kniha je prvním komplexním zpracováním historie kartounek, tedy továren na potiskování textilu v České Lípě.

Založení komunitní zahrady v projektu rodinného bydlení Zahrada Gallas v Liberci
Bývalý brownfield přivítá obyvatele na podzim. Vznikly základy komunitní zahrady

Nejlepší uměleckou monografií a výtvarnou publikací se stala monografie nazvaná Vratislav Karel Novák: To je vše, pojednává o významném jabloneckém sochaři, šperkaři a pedagogovi.

V neposlední kategorii Kniha o obci se vítězem stal Příběh podještědské obce II. Kniha se věnuje obci Petrašovice v Podještědí. Autorem je Jan Havelka, původně pražský rodák, kterého Podještědí okouzlilo natolik, že se do tohoto kraje přesunul a začal zde tvořit.

Botanická zahrada slaví, ukazuje nové ryby a nabízí kaktusy.
Den botanických zahrad: Zahrada v Liberci přivítá své návštěvníky bez poplatku

V kategorii čtenářské volby zabodovala kniha O medvídkovi, co neuměl plavat, ale naučil se číst. Autorkou je Barbora Melíková, která je matkou tří dětí a věří na intuitivní mateřství, zajímá se o psychologii a pohádky považuje za podpůrnou a rozvíjející záležitost nejen pro dětskou mysl a psychiku, ale i pro vztah mezi dospělým a dítětem.

Zvláštní cenu Libereckého kraje za mimořádný přínos v oblasti literatury letos získala novinářka, spoluautorka práce z oblasti regionální historie Jablonce nad Nisou a Jizerských hor, Petra Laurin.

Lázně v Chrastavě
Kde to neklaplo s europenězi? Centrum Vlasty Buriana či kauza lázní v Chrastavě

„Vítězové v kategoriích Beletrie a poezie, Odborná a populárně naučná literatura, Literatura pro děti a mládež, učebnice, Umělecká monografie a výtvarná publikace, Kniha o obci a Osobnost získali odměnu deset tisíc korun a cenu, kterou speciálně pro tuto soutěž vyrobila Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově," uvedl krajský mluvčí Jan Mikulička.

Tento rok odborná porota udělovala Zvláštní cenu, kterou obdržela kniha Svěží dům s věží. Kniha se zaobírá Severočeským muzeem z pohledu studentů Sutnarky. Seznamuje čtenáře nejen s významnými historickými milníky muzea a významnými osobnostmi, které ovlivnily směřování instituce, ale také s obecnými principy fungování muzeí.

Ocenění se také dostalo hlasujícím, kteří podpořili svou oblíbenou knihu. Komise vybrala pět z nich, kteří obdrželi dárky od Libereckého kraje a Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Mohlo by vás zajímat: Včelí bar či výroba svíček. Na kouzlo včelařství vábil i včelařský kroužek

Zdroj: Jiří Louda