/FOTO, VIDEO/ Plánovaná rekonstrukce začala v červenci a hlavním důvodem byla zastaralá původní elektroinstalace. Její obnovu si vyžádal místní provoz elektroléčby a hojné využívání přístrojů na elektrický proud. Zároveň prochází proměnou i bazén, který je od srpna loňského roku odstaven z provozu kvůli problému s výpustí.
„Celý bazén se mění za novou nerezovou vanu, buduje se nová technologie na hygienu vody a dělají se změny i v rámci vodoléčby. „Ubrali jsme jednu celotělovou vanu, která už neměla využití a na její místo jsme přesunuli sedací vířivku. Tam, kde byla sedací vířivka, vznikne samostatná místnost pro masáže“ řekla Deníku vrchní fyzioterapeutka oddělení rehabilitace Petra Brédová.
Navzdory přetrvávající rekonstrukci oddělení funguje v podstatě bez omezení, pouze se musely přesunout určité provozy. Oddělení ortopedie poskytlo místnost, kde probíhá rehabilitace ortopedických pacientů. Ve třetím patře na oddělení lůžkové rehabilitace se proměnily dva pokoje na sesternu a ambulanci lékařů. Jídelna se proměnila v dočasnou tělocvičnu.
Na oddělení rehabilitace dochází jak hospitalizovaní, tak i ambulantní pacienti. „Spektrum diagnóz je široké, poúrazové a pooperační stavy, neurologické i interní diagnózy. Velkou skupinu pacientů tvoří lidé s bolestmi pohybového aparátu z různých příčin. Staráme se i o dětské pacienty.“ informovala Brédová s tím, že aktuální čekací doba na ambulantní rehabilitaci se pohybuje kolem pěti týdnů.
Velkou změnou bude vybudování nové ordinace lékařů a recepce pro objednávání pacientů, které doposud probíhalo v rámci sesterny u lékařské ordinace, kdy sestřička objednávala a zároveň řešila pacienty, kteří zrovna byli v ordinaci. Nová recepce bude umístěna naproti ordinacím lékařů. Pacienti se mohou těšit i na vylepšený bazén, kde se konají individuální i skupinové terapie. „V prostorách přibude bezbariérová toaleta a vznikne i oddělený prostor pro masáže,“ podotkla vrchní fyzioterapeutka.
Krajská nemocnice Liberec začala realizovat další dva projekty z operačního programu s názvem Národní plán obnovy. Prvním projektem je podpora rehabilitační léčby pro pacienty po kritických stavech. Počítá se s pořízením deseti kusů moderní přístrojové techniky pro následnou rehabilitaci pacientů po kritických stavech.
Nová rehabilitační technika umožní pacientům efektivnější rehabilitaci, zejména díky zpětnovazebním systémům či robotické terapii. Pořízením pokročilých rehabilitačních systémů reflektujících nové poznatky v medicíně dojde ke zvýšení kvality a dostupnosti poskytované rehabilitační péče. „Rozšíří se nám možnosti terapie. Robotické přístroje poskytují pacientům pasivní podporu. To znamená, že jim dopomohou s pohyby, které nezvládnou samostatně provést. Zároveň přístroje pracují na principu zpětné vazby, kdy pacient plní různé úkoly v rámci herních prvků obsažených v přístroji a vidí, zda uspěli či nikoliv. To pacienty motivuje k dalšímu zlepšování,“ osvětlila Brédová s tím, že nové přístroje zpestří průběh rehabilitací pacientů.