Vítězní sociální demokraté totiž na čtvrtečním koaličním vyjednávání přišli s nečekanou podmínkou. Vznik koalice se Starosty pro Liberecký kraj (SLK) a Stranou pro otevřenou společnost (SOS) totiž nově podmiňují tichou podporou komunistů.

„Ano, je to tak. Pokud má být podle nás trojkoalice životaschopná, chceme, aby fungovala s tichou podporou Komunistické strany Čech a Moravy,“ řekl včera Deníku lídr sociálních demokratů a největší kandidát na post budoucího hejtmana Stanislav Eichler.

Otázkou zůstává, jak se k této podmínce postaví Starostové a SOS. Lídr Starostů pro Liberecký kraj Martin Půta už dříve naznačil, že taková varianta je pro něj a jeho hnutí nepřijatelná. „Tato podmínka nás překvapila a nechápeme, co tím sociální demokraté sledují. Dobře totiž vědí, že podpora ze strany komunistů je pro nás problém,“ podotkl Martin Půta.

Vyjednávání se tak nečekaně zadrhlo a lze jen těžko odhadovat, kam se bude dále ubírat. Jak ČSSD, tak Starostové totiž v otázce podpory komunistů vypadají neoblomně.

„Pokud tuto podmínku nebudou chtít naši koaliční partneři akceptovat, budeme muset celé dosavadní vyjednávání přehodnotit,“ mluvil včera jasnou řečí Stanislav Eichler.

Pokud by se jednání mezi těmito třemi politickými subjekty přece jen zastavila, na řadu by pravděpodobně přišla varianta menšinové vlády sociálních demokratů s tichou podporou Komunistické strany.

Starostové pro Liberecký kraj podle Martina Půty už připravili prohlášení, které by mělo jasně deklarovat jejich postoj. V současné době se však čeká, zda se k němu připojí také Strana pro otevřenou společnost. „To se uvidí až po jednání jejich výkonného výboru,“ informoval Půta.

Hnutí Starostů by podle něj preferovalo klasickou trojčlennou koalici s pětadvaceti mandáty v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. „Přijatelné pro nás je pouze to, předstoupit s koaliční smlouvu před celou opozici a požádat ji o podporu jako celek,“ dodal Půta.

Podrobnější informace se voliči dozví patrně až v pondělí pozdě večer, kdy proběhne další kolo složitých vyjednávání.