Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj zaplatí obědy pro 400 dětí. Zatím

Liberecký kraj - Čtyři sta rodin v Libereckém kraji bude mít vystaráno. Alespoň, co se školních obědů týká. Náklady na tři měsíce školního stravování jim poskytne Liberecký kraj.

19.2.2016
SDÍLEJ:

Školní jídelna.Foto: Ilustrační foto Šárka Hoblíková

Právě ten se totiž jako jeden z pouhých dvou (!) v ČR zapojil do pilotního projektu Ministerstva práce a sociálních věcí. To získá peníze z evropských fondů. Celkově tak rozdělí během následujících čtyř let 400 milionů korun. Umožní to podpořit až 20 tisíc dětí ročně.

O peníze požádají školy, nepůjdou tedy rodinám, ale přímo na nákup potravin, aby dávky nemohly být zneužity na jiné účely. Hlavním kritériem je, aby rodina splňovala podmínky žádosti o hmotnou nouzi.

V Libereckém kraji je podle odboru školství takových dětí zhruba 3,5 tisíce. O pomoc zatím požádala přibližně desetina. Celkem 373 rodin.

„Informovanost zatím není velká a také jde o pilotní projekt," zdůvodnil hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Jeho slova potvrdila i Eva Martinková z odboru školství, která má školní stravování na starosti.

„Zatím jde o zkušební období, kraj se zapojil do pilotního projektu, věřím, že v příštím školním roce bude žádostí víc," uvedla Martinková. Limitující mohou být ale i podmínky. Například ta, která vyžaduje, aby byl žadatel, tedy rodič, v kategorii hmotné nouze po dobu dvaceti měsíců. To ale neřeší akutní potřeby rodin, které se ve finanční tísni ocitly náhle. Například ztrátou zaměstnání nebo po rozvodu, kdy se samoživitelky ocitnou často bez jakýchkoliv prostředků, protože partner neplatí výživné.

Takový problém by rodinám mohl pomoci vyřešit projekt Obědy pro děti Nadace Women for Women. „Tam nejsou požadavky na dobu, kdy je rodina v hmotné nouzi tak přísné," dodává Martinková. Ani tam se ale nedají žádosti zneužívat a prostřednictvím škol proudí pomoc k dětem navíc velmi rychle a velmi efektivně.

Žádosti bude ministerstvo posuzovat od 1. března. Děti by tak mohly mít uhrazené obědy ještě do konce letošního školního roku. Žádat mohou rodiče nejen školáků, ale i dětí v MŠ.

O potravinovou pomoc pro děti usilujeme dlouhodobě, proto jsme se do pilotního projektu zapojili," zdůraznila radní školství Alena Losová. Na letošní rok kraj přispěl ze svého rozpočtu částkou 190 tisíc, které konkrétním dětem v Libereckém kraji putovaly prostřednictvím projektu Obědy pro děti. „Rozhodně jde o dobře vynaložené peníze, které pomáhají konkrétním dětem a rodinám v tísni," uzavřela Losová.

Autor: Jana Švecová

19.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Richard Lukáš, přednosta traumacentra liberecké nemocnice.

Richard Lukáš se stane ředitelem KNL. Doporučila to dozorčí rada

Hasiči. Ilustrační foto.

Požár v Raspenavě si vyžádal tři nutná ošetření. Způsobil škodu milion korun

Liberec nezastavil rozjetý Hradec, venku opět nebodoval

Hradec Králové - Když Bílí Tygři vjedou do arény soupeře, promění se v neškodná koťátka. Liberečtí hokejisté, úřadují vicemistři, nezískali venku ještě ani bod.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

ANKETA: Zavedli byste školní uniformy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení