Liberecký deník
je na Facebooku
Připojte se

K námitkám města se nyní přidal také Krajský úřad Libereckého kraje. Licenci, kterou oblíbené žluté autobusy získaly od Prahy, napadl u ministerstva dopravy. „Naše stanovisko je totožné s městem Liberec. Proto jsme požádali ministerstvo dopravy o přezkoumání rozhodnutí. A současně také o to, aby jednalo ve zrychleném režimu,“ potvrdila vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu Libereckého kraje Stanislava Jakešová.

„K tomu jsme pražskému magistrátu, který licenci Student Agency udělil, poslali všechny námitky libereckého magistrátu,“ dodala. Z terminálu už ale jeden dopravce, a sice Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou, cestující do Prahy vozí. Jenže samotný terminál dopravnímu podniku patří, a tak si zde může svůj dálkový spoj provozovat, jak chce.

Ulice Blažkova, kde má novou zastávku Student Agency, už je podobně jako třeba zastávka u Balónu veřejnou komunikací a k jakémukoli zásahu do ní by se měl vyjádřit i liberecký magistrát. „Praha rozhodla, ale nás se na názor nikdo neptal. My jsme ale už na začátku února, kdy jsme se o chystaném zřízení nové zastávky dozvěděli, poslali Libereckému kraji naše zamítavé stanovisko,“ řekl vedoucí odboru magistrátu Pavel Rychetský.

„Terminál byl postavený pro městskou veřejnou dopravu, linky se z něj rozbíhají paprskovitě. Dálková linka se sem nehodí a může dopravu kolem terminálu hodně komplikovat,“ doplnil s tím, že magistrát zamítl v minulosti už několik žádostí dopravců dálkových linek, kteří chtěli zajíždět až na terminál. „Nová zastávka slouží současně k nástupu i výstupu cestujících. To neumožňuje řidičům čerpat bezpečnostní přestávku. Navíc autobusy zastavují vlastně na ulici. Kolem jezdí auta. Když se řidič splete a otevře ty dveře zavazadlového prostoru, které ústí do ulice, pak může dojít ke střetu auta s cestujícím,“ upozornil Rychetský.

Společnost Student Agency se neobává, že by přezkoumáním rozhodnutí o licenci přišla. „Licenci jsme dostali v souladu se zákonem. Liberecký kraj byl účastníkem řízení, mohl tedy uplatnit své námitky dřív. To ale podle mých informací neudělal,“ podotkl mluvčí podniku Aleš Ondrůj.

Nemusím se plahočit na nádraží

Na nové zastávce v samém středu města, poblíž terminálu MHD Fügnerova, poprvé nabral cestující do Prahy autobus Student Agency v úterý 15. února. Ačkoliv bude zřejmě nějakou chvíli trvat, než si lidé na zastávku zvyknou, ti, kteří dávají tomuto dopravci přednost, už na to přišli a jsou nadšení. „Já vím, že odtud můžu jezdit s autobusem libereckého dopravního podniku, ale jsem zvyklá na Student Agency. Je dobře, že mají teď zastávku ve středu města, je to hned u tramvaje,“ podotkla Zdena Krtičková, která jezdí z Prahy do Liberce za příbuznými. Zhruba jednou za čtrnáct dní absolvuje trasu Liberec – Praha i dvacetiletý Liberečan Jan Svoboda.

„Mám to ještě dál. V Praze přesedám do autobusu do Českých Budějovic. Je to velká výhoda, že nemusím na autobus až na nádraží, že vylezu z MHD a nemusím se dál nikam trmácet,“ řekl. Včera odpoledne si pochvaloval novou zastávku Student Agency také Pražan Karel Seget. Ten si jezdí do Liberce něco přivydělat. „Do Liberce jezdím asi sedm let. Jsem rád, že teď zastavuje autobus v centru. Považuji za výhodu i to, že oba dopravci mají zastávku kousek od sebe. Když by byl jeden spoj plný, přejdete pár metrů na zastávku druhého dopravce. Tam můžete chvíli počkat a pak se pokusit dostat do jeho autobusu,“ poznamenal.