Úspěšné projekty
1. Výstavba Centra urgentní medicíny v Liberci
Zajistí městu pod Ještědem odpovídající moderní zázemí pro zdravotnické zařízení typu fakultní nemocnice a zefektivní a spojí provoz urgentních příjmů, centrálních operačních sálů a intenzivní péče. Centrum urgentní medicíny představuje jednu z největších zdravotnických investic v zemi a zároveň je v plném proudu první etapa modernizace Krajské nemocnice Liberec. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří se v minulých deseti letech dostali do mnoha situací, kdy to s projektem vypadalo všelijak, že neváhali a projekt podpořili. Nový pavilon v liberecké nemocnici je opravdu potřeba. Já se budu těšit, že se na tomto místě znovu sejdeme a za námi bude stát hotová budova, na kterou čekají nejen všichni zaměstnanci nemocnice, ale také pacienti v celém kraji,“ řekl při slavnostním aktu zahájení výstavby hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Hlavním investorem stavby je Liberecký kraj, finančně se zapojili i další tři akcionáři nemocnice, tedy města Liberec, Turnov a Frýdlant. Krajská nemocnice, která dofinancuje zbytek, má v plánu využít dotační programy Evropské unie. Vybudování centra připravovala nemocnice přes deset let. Nutně jej potřebuje, nemocnici chybí jednotný příjem i centrální laboratoře, ale také dostatek prostoru k parkování a proto jde z pohledu rozvoje nemocnice o zásadní projekt. „Je dobře, že se Libereckému kraji podařilo zahájit výstavbu Centra urgentní medicíny při Krajské nemocnici Liberec. Beru ho jako špičkové zdravotnické zařízení, které tu bude pro všechny obyvatele Libereckého kraje. Je to náročná a opravdu drahá stavba, ale investice do zdraví obyvatel mi dávají ten největší smysl. CUM ale bohužel neřeší problémy, které máme mimo velká města, a to s nedostupností praktických lékařů a zubařů. Na tuto oblast se musí kraj rovněž zaměřit,“ podotkl lídr kandidátky ANO David Pražák.
Úspěšné projekty
2. Modernizace vozového parku Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje
Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje (ZZS LK) stále pokračuje v plynulé obnově svých sanitních vozů tak, aby celá flotila za pacienty vyjížděla v co nejlepší podobě a kvalitě. Všechna auta jsou vybavena tak, aby jejich zařízení plně odpovídalo požadavkům pacientů a záchranářů. „Je pro nás samozřejmě důležitý komfort pro pacienta. K tomu, abychom ho zajistili, potřebujeme mít všechno po ruce. Ve chvíli, kdy bojujeme o život člověka před sebou, si nemůžeme dovolit vstát od pacienta a jít něco někam hledat,“ vysvětlil ředitel ZZS LK Luděk Kramář.
Jak zmínil hejtman, kraj podporuje obnovu vozového parku pravidelně. Podle něj nové vozy oceňují nejen zdravotníci, ale především pacienti, kterým se první pomoci dostává z rukou záchranářů právě v sanitkách. Tento krok hodnotí pozitivně i českolipská starostka a krajská zastupitelka Jitka Volfová (ANO). „Stejně tak to vnímám i u profesionálních hasičů. Zároveň kraj buduje nové základny integrovaného záchranného systému, teď jsou v plánu základny v Turnově, v Semilech nebo například v Jablonci. Myslím si však, že by měl tyto aktivity více rozprostřít po celém kraji, nejen na Jablonecko a Semilsko,“ podotkla Volfová.
Úspěšné projekty
3. Výstavba Center odborného vzdělávání (COV)
Celkem Liberecký kraj vynaložil na všech osm projektů COV více než 700 milionu korun a dotace z Evropské unie a ze státního rozpočtu dosáhla na 482 milionů korun. Dokončováním dalších projektů v oblasti vzdělávání budeme i nadále zkvalitňovat podmínky ve středních školách v kraji. Jak uvedl Půta, kvalitní vzdělávání umožní žákům vybrat si dobré zaměstnání, což přinese ve výsledku lepší život do celého regionu. COV považuje za správný krok k zajištění moderní praktické odborné přípravy i krajská zastupitelka a náměstkyně primátora statutárního města Liberec Šárka Prachařová (ANO). „Radost mám z COV se zdravotnickým zaměřením při Střední zdravotnické škole v Turnově. Určitě ale bude nutné pamatovat i na budoucí modernizaci COV, aby udržela krok s dobou. Také bych je využila i pro žáky základních škol, aby si mohli udělat lepší představu o své budoucí profesi a volbě střední školy,“ dodala.
Mezi další zdařilé věci patří výstavba nové střední zdravotnické školy, která nahradí stávající nevyhovující budovu. Liberecký kraj učinil klíčový krok k výstavbě nové střední zdravotnické školy. Vítězem architektonické soutěže na projekt nové budovy se stala liberecká společnost PETR STOLÍN ARCHITEKT, se kterou kraj nyní bude jednat ohledně podmínek a uzavření smlouvy. Výstavba by měla být dokončena do roku 2028. „O novou budovu usiluje liberecká zdravotnická škola už řadu let. Dnes sídlí v historickém domě z roku 1812 naproti kostelu sv. Antonína na Sokolovském náměstí. Dispozice památkového objektu ale neumožňují škole další rozvoj. Výstavbou nových prostor chceme docílit toho, aby škola mohla uspokojit vzrůstající poptávku po zdravotnickém personálu. Nutně také potřebuje nové, moderně vybavené odborné učebny,“ upřesnil hejtman.
Crystal Valley propaguje sklářskou tradici už pět let. Liberecký kraj podepsal smlouvu o převodu ochranných známek Crystal Valley a Křišťálové údolí se společností Preciosa a Preciosa Lustry 17. května 2019. Cílem kraje bylo tehdy ze silného regionálního tématu skla, bižuterie a šperkařství vytvořit nabídku pro cestovní ruch. To se postupně daří. „Značka Crystal Valley je mimořádná příležitost pro cestovní ruch v regionu. Na začátku to nebylo snadné. Museli jsme si získat důvěru sklářských a šperkařských firem. To se, myslím, podařilo. Jsme k dispozici všem, kteří jsou aktivní a sami přicházejí s iniciativou. A do rodiny Crystal Valley se další firmy a živnostníci hlásí. Právě to je pro nás vizitka naší práce,“ uvedla náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu Květa Vinklátová (SLK).
Fotogalerie: Liberečtí studenti se mohou těšit z profesionálních strojírenských dílen
Projekty, které vyvolaly emoce
1. Sloučení liberecké textilky se strojní průmyslovkou
Snaha Libereckého kraje posílit všeobecné vzdělávání a zlepšit kvalitu výuky za využití nových technologií vede k organizačním úpravám sítě středních škol zřizovaných krajem. Změna se dotkla Střední průmyslové školy textilní v Liberci, jejíž sloučení se Střední průmyslovou školou strojní a elektrotechnickou a Vyšší odbornou školou schválili krajští zastupitelé. Podle náměstka hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti Jiřího Čeřovského (ODS) sloučením staletá textilní tradice z kraje nezmizela. „Tradice pokračuje dál a co víc, bude odpovídat standardům současné doby, a to s využitím tradičního know-how,“ sdělil Čeřovský.
Proti sloučení obou škol vystoupili v minulosti studenti, pedagogové a část veřejnosti. Vznikla i on-line petice. Se změnou nesouhlasila ani tehdejší ředitelka liberecké textilky Jana Kočí. Podobného názoru byla i část krajské opozice. „S určitou nelibostí a obavami jsem v končícím volebním období sledovala zrušení samostatné Střední průmyslové školy textilní a její vřazení pod Střední průmyslovou školu strojní a elektrotechnickou. Mohu jen doufat, že pan ředitel bude textilní obory rozvíjet. Nabízí se spolupráce se zaměstnavateli v regionu i mimo něj. Textil má v současnosti mnoho podob a inovačních postupů, škola se mohla stát jedinou prestižní textilní průmyslovou školou v ČR,“ svěřila se Šárka Prachařová.
close info Zdroj: Deník/Jiří Louda zoom_in Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola Liberec.
Projekty, které vyvolaly emoce
2. Nevytváření nových lůžkových kapacit v krajských domovech pro seniory
Podle Davida Pražáka Liberecký kraj dlouhodobě nevytváří nové lůžkové kapacity v krajských domovech pro seniory. „Domov důchodců v Hrádku nad Nisou nepočítám, nešlo o žádnou předem plánovanou akci kraje. Hrádek se dostal do problémů s financováním stavby a kraj se pasoval na jeho zachránce. Navíc tam vzniklo pouze 36 míst. Je nejvyšší čas, aby kraj začal jednat, rekonstruovat, přistavovat, nebo klidně i stavět na zelené louce. O naše seniory se musíme postarat,“ zdůraznil Pražák.
Půta už v minulosti poukázal na to, že právě rozvoj zdravotní péče a sociálních služeb v Libereckém kraji patří k jeho hlavním prioritám. „V sociálních službách proto budujeme po celém našem kraji v rámci transformace pobytových zařízení nové objekty pro klienty sociálních služeb. Podporujeme navýšení kapacity pobytových služeb sociální péče a zahájili jsme mimo jiné výstavbu nového pavilonu Centra urgentní medicíny,“ informoval s tím, že kraj zajišťuje poskytování služeb v Hospici sv. Zdislavy v Liberci a v Centrech duševního zdraví podporuje terénní služby pro pacienty s psychickými a psychosomatickými chorobami.
Projekty, které vyvolaly emoce
3. Zhoršení kvality silnic v Libereckém kraji
Rozvoj infrastruktury patřil k oblastem v průzkumu Místo pro život pořádaném agenturou Datank, ve kterých Liberecký kraj propadl. Má o tom svědčit vůbec nejnižší podíl lidí napojených ke kanalizaci, nejnižší počet dálnic na tisíc kilometrů všech silnic nebo velmi nízký počet veřejných dobíjecích stanic. „Kraj obhospodařuje více než dva tisíce kilometrů silnic druhé a třetí třídy, jejichž stav se díky řadě stavebních akcí zvolna, ale systematicky zlepšuje. Jen za loňský rok se podařilo dokončit rekonstrukce krajských silnic v hodnotě více než půl miliardy korun. Neustále investujeme také do obnovy a zvyšování komfortu hromadné dopravy,“ okomentoval situaci Martin Půta.
Podle Pražáka naopak sice kraj do oprav silnic a mostů investuje ročně více než miliardu korun, jejich kvalita se však podle posledních analýz spíš zhoršuje. „Je to do velké míry dáno tím, že současné vedení kraje upřednostňuje rychlejší velkoplošné opravy, které sice vypadají před volbami dobře, ale za pár měsíců až let je budeme muset opravovat znovu. Chtěl bych proto prosadit, aby se dělali kvalitní rekonstrukce silnic, což zahrnuje mimo jiné kontrolu podloží a dodržování technologických postupů. Kraj navíc, až na výjimky, vůbec neřešil opravy mostů, které jsou často na hraně havarijního stavu,“ doplnil.
Projekty, které vyvolaly emoce
4. Parkovací dům v Liberci
Úředníci a veřejnost získali v Liberci další možnost, kde zaparkovat. Nový parkovací dům vyrostl u krajského úřadu a přinesl 244 parkovacích míst, z nichž je rovná stovka vyčleněna pro veřejnost. Doposud bylo u budovy kraje 138 parkovacích stání, z toho ani jedno pro veřejnost. Stavba začala v říjnu 2022 a první řidiče přivítal objekt hned 2. ledna 2024. Parkovací dům je součástí celkové obnovy chátrajících budov, označovaných jako brownfieldy, a jejich okolí u krajského úřadu. Tyto objekty odkoupil Liberecký kraj v roce 2014.
Stavba v srdci Liberce vyvolala u některých smíšené pocity. Kritikou na nový parkovací dům nešetřili opoziční zastupitelé krajského města. Vidí v něm mimořádně hloupou investici. „Předně je třeba zpochybnit myšlenku, že řidiči budou z tohoto parkovacího domu přestupovat na tramvaj. Nedává přeci smysl, aby někdo zaparkoval v samotném centru města, a následně odjel tramvají někam na jeho okraj,“ zdůraznil liberecký zastupitel Jindřich Felcman (Zelení) s tím, že sto míst tak úplně zbytečně zavléká do centra další auta. „Jde o jednoznačný podvod, aby se využily evropské dotace původně určené pro mnohem smysluplnější dopravní řešení,“ doplnil.