Liberecký kraj je zřizovatelem 13 gymnázií nebo středních škol s gymnázii, většina z nich nabízí jak čtyřleté, tak osmileté studium, Gymnázium F. X. Šaldy v Liberci i šestileté. Mimo to působí ještě ve stotisícovém Liberci soukromé osmileté Podještědské gymnázium s kapacitou zhruba 200 studentů.

V současné době jsou na gymnáziích v Libereckém kraji na Jablonecku, Českolipsku a Semilsku vždy tři třídy osmiletého studia, kraj plánuje v každém z okresů jednu zrušit. Na Liberecku jsou dnes čtyři třídy osmiletého gymnázia a dvě šestiletého, a v plánu je zrušit jednu třídu osmiletého studia a jednu šestiletého.

Nejasný je zatím osud krajského Gymnázia Tanvald, které nabízí jak čtyřleté, tak osmileté studium. Podle návrhu kraje by se jeho zřizovatelem mělo stát město Tanvald. „Obec již zřizuje obchodní akademii, s níž by v případě snižování kapacit osmiletých oborů mohlo být čtyřleté gymnázium sloučeno,“ vysvětlila postoj kraje vedoucí odboru školství Jiřina Princová.

Tanvaldští zastupitelé však převzít školu odmítli. Podle starosty Petra Poláka, by to byl nesystémový krok. „Nevidíme důvod, proč bychom měli gymnázium převzít, když zřizovatelem všech ostatních je kraj, navíc by to pro nás znamenalo dát ročně tři miliony na provoz z vlastního rozpočtu,“ uvedl starosta.

O převzetí gymnázia naopak uvažují ve Frýdlantu, protože město ani studenti nesouhlasí s jeho plánovaným spojením se Střední školou hospodářskou a lesnickou Frýdlant. „Pokud není Liberecký kraj ochoten zřizovat osmileté Gymnázium Frýdlant v jeho nedílné plnohodnotné formě, město Frýdlant je připraveno gymnázium převzít jako jeho zřizovatel,“ uvedl frýdlantský starosta Dan Ramzer (ODS). S plány kraje jsou ale nespokojeni ve většině postižených měst a škol.

V Libereckém kraji se první kolo optimalizace středních škol uskutečnilo už v letech 2007 a 2008. Z původních 48 krajských středních škol jich zůstalo 38. Studentů totiž ubývá. V nynějším školním roce, tedy loni v září, jich do středních škol v kraji nastoupilo kolem 19.000, v září 2011 jich má být podle odhadů již jen 16.000.

Podle náměstka libereckého hejtmana pro školství Radka Cikla (ČSSD) budou počty studentů klesat až do roku 2020. Proto se kraj dalším redukcím nevyhne. Plánuje sloučení dalších pěti škol a snížení kapacity z 25.877 míst na 22.634, což představuje dvanáctiprocentní redukci kapacit. Už dnes jsou přitom školy naplněné v průměru jen ze 70 procent. Kraj slibuje, že optimalizace zajistí lepší podmínky pro vzdělávání při nižších nákladech. Školy mají mimo jiné opustit sedm budov.