Jde o zařízení, ve kterých se nákaza v minulosti objevila. Celkem projde testy 203 lidí. Výsledky by měly být známy do 24 hodin a na jejich základě se kraj rozhodne, jak a koho testovat dál.

Kraj v tomto směru předchází celorepublikovou strategii, kdy by měly být otestováni všichni zaměstnanci pobytových zařízení sociálních služeb. Nemoc COVID-19 se už objevila ve 34 zařízeních v republice, celkem jich je v Česku 1 900. Liberecký kraj jich zřizuje 39 s kapacitou bezmála 2 000 lůžek.

Testování zaměstnanců začalo v kraji včera v 11:30. Podle ředitele krajské hygienické stanice Vladimíra Valenty tak získají ucelený obraz o zdravotním stavu personálu domovů pro seniory. „Testování probíhá rychlotesty i CRP testy. Díky tomu zjistíme, jestli zaměstnanci prodělali onemocnění COVID-19 v minulosti, nebo jestli jsou infekční v současné době. Výsledky bychom měl mít do 24 hodin,“ řekl Valenta.

Dodal, že následovat bude testování všech zaměstnanců sociálních služeb, které se řídí celorepublikovou strategií. „Nyní čekáme na metodiku od ministerstva,“ vysvětlil Valenta.

Podle Pavla Svobody, který řídí krajský rezort sociálních věcí, kvůli tomu vznikl i seznam všech zaměstnanců v sociálních službách bez ohledu na to, kdo je zřizovatelem zařízení.

„Otestovat bude celkem potřeba asi 3 100 lidí. Zmapovali jsme situaci a máme konkrétní jmenné seznamy,“ přiblížil Svoboda. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že zaměstnanci pobytových zařízeních sociálních služeb by měli projít zdravotní prověrkou jednou za 10 či 14 dní.

Podle hejtmana Martina Půty jde o reakci na opatření proti šíření koronaviru. „Musíme si být jistí, která zařízení jsou čistá a jejichž klienti jsou v bezpečí. Cílem je nejvíce zranitelné osoby izolovat,“ vysvětlil Půta.

Nikdo by tak neměl počítat s tím, že se v současné době zruší zákaz návštěv v těchto zařízeních. „Každá návštěva je riziková a výsledek by mohl být katastrofa,“ dodal náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka.

V Domově důchodců v Českém dubu se nákaza koronavirem objevila u jednoho ze zaměstnanců koncem března. Následně proběhlo celoplošné testování. Všechny testy byly negativní. V domově seniorů v liberecké části Františkov se nákaza objevila u jedné pečovatelky a u dvou klientů o několik dní později.