„Považuji za úspěch, že ani v době snižujících se příjmů Libereckého kraje náš příspěvek knihovnám nekrátíme, že se nám už třetím rokem daří dotovat jejich činnost stejnou sumou,“ uvedla náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová. Právě z jejího resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu poputuje knihovnám 5,5 milionů.

Nejvíc získá Krajská vědecká knihovna v Liberci, a to 1,9 milionů korun. Městská knihovna v České Lípě si přijde na 1,2 milionů a na stejnou částku i Městská knihovna v Semilech. Městská knihovna v Jablonci nad Nisou dostane necelý milion, přesně 959 tisíc korun. Divadlo F. X. Šaldy, jemuž zřizovatel, kterým je město Liberec, zkrátilo rozpočet na letošní rok o zhruba 5 milionů, získá od Libereckého kraje vzpruhu ve formě 1,2 milionů korun. Loutkové Naivní divadlo, jež hraje hlavně pro děti, si z pokladny kraje přilepší o půl milionu.

„Chceme aspoň zčásti vykompenzovat náklady Liberce na chod obou profesionálních divadel se stálými soubory. Obě divadla přesahují rámec města, nehrají jen pro místní diváky,“ podotkla Lidie Vajnerová. Divadlo F. X. Šaldy a Naivní divadlo jsou jedinými profesionálními scénami v kraji. Knihoven má Liberecký kraj celkem sedmatřicet.