Finacování oprav povodňových škod na silnicích II. a III. třídy bylo hlavním tématem dnešního setkání hejtmana s premiérem Petrem Nečasem. V tuto chvíli je připraven materiál Strategie obnovy území Libereckého kraje po srpnových povodních, který bude projednávat vláda na středečním zasedání.

Velká voda způsobila v kraji na komunikacích a mostech škody za více než dvě miliardy korun. Jejich opravy mají být podle zatím platného záměru hrazeny z padesáti procent z ministerstva pro místní rozvoj, což tedy představuje zhruba jednu miliardu korun.

"Pan premiér chápe, že škody jsou velké, a proto předběžně souhlasil s mým návrhem dalšího finanční pokrytí ve výši zhruba 800 milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Tyto prostředky by byly rozděleny do několika částí, které by byly čerpány až do roku 2012," řekl ČTK hejtman. Podle něj by kraj do konce roku stihl profinancovat už maximálně 150 milionů, v příštím roce zhruba miliardu a zbytek potom v roce 2012.

Dalším řešením dofinancování oprav by podle Eichlera bylo srovnání podmínek krajů s obcemi, které mohou nyní čerpat finanční prostředky až do výše sta procent škod. "To je podle našeho názoru běh na dlouhou trať, ale určitě to budeme i nadále prosazovat jako systémovou změnu, která by do budoucna měla srovnat podmínky pro proplácení povodňových škod na majetku krajů a obcí," podotkl hejtman.

Samotný kraj uvažuje o tom, že by si na dofinancování oprav vzal dvousetmilionový úvěr. Podle hejtmana jde o maximální možnou částku, která by nijak neměla poznamenat rating kraje. Kraj by měl přitom v této době začít splácet 750 milionů korun za úvěr z roku 2006 na opravy silnic II. a III. tříd, který už je profinancován. Letos si pak vzal další úvěr, 500 milionů korun má být určeno na opravy zničených mostů na těchto komunikacích. To však nijak nesouviselo se záplavami, smlouva byla podepsána ještě před nimi.

Hejtman s premiérem jednali také o záměru vlády zrušit spoluúčast státu na financování projektů z Regionálních operačních programů. Ta představuje 7,5 procenta nákladů. "Pan premiér přislíbil, že finance na pokrytí povinných sedmi a půl procent spoluúčasti pro podnikatelské subjekty se vláda pokusí ještě najít. V opačném případě by hrozilo, že ČR přijde o téměř 24 miliard korun. Podnikatelé totiž nemohou, i kdyby chtěli, doplatit rozdíl mezi dotací z EU a národních zdrojů ze svého," dodal hejtman. Na toto téma bude v úterý jednat s premiérem také i předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek.