Přestože v tuto chvíli nejsou v dané oblasti podpory volné finanční prostředky, Úřad Regionální rady Severovýchod předpokládá, že během příštího roku a následně při uzavírání Regionálního operačního programu dojde k navrácení části evropských peněz zpět. „Aby mohly být tyto finance efektivně vyčerpány, je potřeba mít připravené kvalitní projekty, s jejichž realizací se nebude otálet," upozorňuje mluvčí úřadu Silvie Špryňarová.

Kdo má šanci?

Šanci by tak podle ní mohly mít právě krajské projekty rekonstrukce silnic. „Po ohodnocení a následném schválení těch, jež splní minimální bodovou hranici, budou vedeny jako projekty ve zvláštním režimu, což předpokládá jejich financování z vlastních zdrojů krajů s tím, že dotace je na ně uvolněna až v okamžiku, když se v budoucnu nějaké prostředky do programu vrátí," upřesnila. Podle ředitele Úřadu Regionální rady Severovýchod Zdeňka Vašáka by mohlo jít zhruba o částku 450 až 500 milionů korun.

Liberecký kraj předložil projekty zaměřené na rekonstrukce silnic za více než půl miliardy korun. Zlepšení by se mohly dočkat Bedřichov, Jablonné v Podještědí, Zdislava, Horní Mísečky nebo úsek silnice mezi Borkem a Troskovicemi.

Z ROP Severovýchod se na opravy a výstavby silnic vydalo v posledních sedmi letech přes pět miliard korun. Celkem bylo v dotačním programu k dispozici zhruba 18 miliard, čtyři zbývají k proplacení.