„My si myslíme, že ředitelé škol jsou až přespříliš chráněni školským zákonem, je to taková naše česká anomálie. Ti slabší se za něj často schovávají a není způsob, jak se jich zbavit,“ tne do živého náměstek hejtmana pro školství a kulturu Radek Cikl. Kraj proto vymyslel systém hodnocení, obsahující desítky kritérií, které budou muset školy plnit. Každé má být měřeno stejným metrem.

„Všichni ředitelé dostanou soupis, co se od nich bude chtít, aby na ně kraj pohlížel jako na užitečné. Svůj post budou obhajovat a kdo sítem neprojde, s tím se rozloučíme,“ říká Cikl.

Kritérií má být celá řada, například hospodaření s krajskými penězi nebo schopnost školy účastnit se projektů a grantových titulů. Kraj očekává, že školy budou na hodnocení spolupracovat a přivítají ho. Myslí si dokonce, že systém hodnocení ředitelů převezmou jednotlivá města, která sama zřizují svoje školy.

Odstraní nepohodlné

Ne všem se ale nápad dusit šéfy škol ve vlastní šťávě líbí. Ředitelka Střední průmyslové školy textilní v Liberci Vilma Hrudová si myslí, že je to jen způsob, jak se zbavit nepohodlných ředitelů.

„My už podle obecně závazných evropských předpisů jedeme. Navíc jsme součástí projektu Kvalita školy, který vyhodnocuje školy podle přísných ISO norem. Nevím tedy, proč kraj zavádí další stupeň hodnocení. Přijde mi to, jako kdyby právě objevil Ameriku,“ kritizuje ředitelka nápad. Škola netrpělivě čeká, až se dozví seznam kritérií, podle nichž bude hodnocena.

„Zatím nevíme, co se po nás bude vše chtít. Ale určitě se mi nelíbí, že práci škol budou hodnotit politici, kteří o oblasti školství nemají dostatečné znalosti,“ dodává Hrudová. Tuto výtku ale kraj odmítá. „Ředitelé škol se vždy a všude zpovídají radě, ať už v ní sedí ten a nebo ten. A zřizovatel je kraj, tedy rada bude vždy politický orgán,“ vysvětluje Radek Cikl.